Сиромашни, болни и без куќа, семејството Рамадани од Зајас живее во колиба

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Сиромашни, болни и без куќа. Вака живее семејството Рамадани од кичевското село Зајас Теќе. Тричленото семејство живее во колиба. Немаат елементарни услови за живот, бидејќи колибата ни од близу не ги задоволува условите за нормален живот. Домаќинката Бафтије низ солзи раскажа за тешкото секојдневие за неа и нејзиното семејство. Во оваа импровизирана колиба нема ниту тоалет, а ниту пак вода за елементарните потребни. Проблемите на ова семејство се понеиздржливи и поради лошата здравствена состојба на синот Сефадин, кој неколкупати ја оперирал ногата, а сега треба да направи уште еден хируршки зафат.

-Синот е болен. Имаше две операции, ни помогнаа соселаните, печалбарите ни помогнаа исто така. Го боли ногата, не може да работи, а треба да направи уште една операција-вели Бафтије Рамадани.

Иако е болен, Сефадин неколку години работел во еден маркет во селото, но поради тешките операции морал да ја напушти работата.

-Двапати ја оперирав ногата. Уште една операција треба да направам. Лошо е како што можете и самите да видите-рече Сефадин.

Трагедиите на оваа мајка не завршуваат тука. Пред еден месец починал нејзиниот 30-годишен син од засега непознати причини.

-За два дена го изгубив синот. Многу ни беше тешко. Не прашувајте ме ништо повеќе. Во многу лоша состојба бев-изјави Бафтије.

Таа вели дека синовите ги израснала со помош од луѓето, бидејќи нејзиниот сопруг ги напуштил кога децата биле мали.

-Децата ги израснав со помош, некогаш најадени, некогаш гладни. Имаа татко како да го немаа. Во многу лоша состојба сме. Кој е во можност нека ни помогне. Јас сакам да направам повеќе но не можам. Го загубив синот кој имаше 30 години. Сѐ на него мислам-рече Бафтије.

Нејзината најголема желба е децата да имаат кров над глава.

„Кој има можност нека ни помогнат. Здруженијата, соселаните, печалбарите, кој колку има, бидејќи навистина вака не можеме“

Хуманитарното здружение „Зајас-Теќе“ со самоиницијатива ја урна старата и дотраената куќа, со цел да соберат средства и да изградат нова куќа што е можно поскоро. Но, додека да се соберат потребните пари, семејството Рамадани ќе мора да живее во оваа колиба. Затоа, Бафтије, преку ТВ21 побара помош од хуманите луѓе да ѝ помогнат за да изгради мала куќа каде би можеле да се засолнат. Таа нѐ испрати со надеж дека наскоро нејзините деца ќе имаат свој дом.

ЖИРО СМЕТКА МАКЕДОНИЈА 240337110024304
ЖИРО СМЕТКА- ШВАЈЦАРИЈА
БАНКА: PostFinance
8052 ЦИРИХ
IBAN:CH65 0900 0000 6101 9319 0
BIC :POFICHBEXXX
БРОЈ ЗА КОНТАКТ: 071-553-515 АЌИФ БАЈРАМИ

Рекорд и во БИХ – 999 новозаразени, 20 починати

Во Босна и Херцеговина во последните 24 часа е забележан рекорд од новозразени и 20 починати. Направени со 2.075 тестови.

За 10 дена починати се 77 лица од коронавирус во Македонија

Алармантни се бројките на починати лица од коронавирус во Македонија. ТВ21 ги анализираше последните 10 дена од Ковид-19 состојбата во нашата држава....

Маричиќ на министерски форум ЕУ-Западен Балкан: Неопходна е брза дигитализација на судството за да продолжат постапките и во време на пандемија

Министерот за правда Бојан Маричиќ денеска учествуваше на ЕУ – Западен Балкан министерскиот форум за правда и внатрешни работи, во организација на...

Триста воени медицински лица од НАТО и ЕУ одат да и помогнат на Чешка во борбата против коронавирусот

Чешката Влада одобри план за 300 здравствени лица од земјите на НАТО и ЕУ да допатуваат во Чешка и да и помогнат...

Регистрирани 899 санкции за неносење заштитна маска

Во текот на изминатото деноноќие (21/22.10.2020) на територијата на Република Северна Македонија, по однос на мерката за носење лична заштита на лице,...