Штипјанец обвинет за непостапување по здравствените прописи

НАШ ПРЕДЛОГ

Од коронавирус заразени 1,5 милиони лица ширум светот

Со новиот коронавирус, кој прв пат се појави во Кина, а потоа се прошири низ бројни земји...

Руралните општини најпогодени од Ковид-19, малите бизниси не можат да преживеат

Расте бројот на поплаките на бизнис секторот. Нивните незадоволства ги пренесоа градоначалниците на руралните општини во емисијата...

Не го сопрел возилото по наредбата по полицаец, потоа го прегазил

На 08.04.2020 во 09.10 часот на патот за с.Кнежје, светиниколско, при  преземање на службени дејствија, а поради...

Обвинетиот на 17 март влегол преку Меѓународниот аеродром Скопје во Република Северна Македонија од Кралството Шпанија при што со писмена наредба бил упатен на препораките за заштита од заразна болест COVID 19 и потпишал Изјава за самоизолација. Но истиот ден го напуштил својот дом каде требало да ја изврши должноста за самоизолација и отишол во општина Штип.

 Со тоа, лицето го сторило кривичното дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. За стореното кривично дело, јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Штип до Основниот суд во Штип поднесе Предлог за издавање казнен налог против обвинетото лице со предлог судот да изрече парична казна во висина од 100 дневни глоби при што секоја глоба да е во висина од 30 евра во денарска противвредност.​

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Софијанова: Не се очекува коронавирусот да прави компликации кај новороденчињата

Докторката Аспазија Софијанова во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека не се очекува коронавирусот да...

„Тешко е самоизолацијата да се помине во стан, јас сум во куќа и секој ден си работам во дворот“, раскажува доктор Аголи кој го...

Излекуваниот доктор Арбен Аголи во „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека тешко е самоизолацијата да се помине во стан.

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани нема Ковид-19

 Мајката на четиримесечното бебе од Кочани кое е позитивно на коронавирусот е тестирана на 8 април и нејзиниот резултат е негативен на...

Аголи: Бевме совесни и нема ниту еден заразен пациент од нашата ординација

Излекуваниот доктор Арбен Аголи во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 посочи дека биле совесни, и затоа нема ниту еден заразен пациент...

Мајката на четиримесечното бебе од Кочани е негативна на Ковид-19

Министерството за здравство ја известува јавноста дека мајката на четиримесечното бебе од Кочани кое е позитивно на коронавирусот е тестирана на 8...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com