„Шпанските скали“ во судница, Јанакиевски: „Договорите и натаму не се раскинати“

НАШ ПРЕДЛОГ

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е...

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост...

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично...

Започна судскиот процес за парцелата на плоштадот „Македонија“ во Скопје каде требаше да се градат таканаречените Шпански скали, а сега е прекриен со тревник. Ексминистерот за транспорт Миле Јанакиески на почетокот на воведниот збор на судењето кажа дека тој е таргетиран за овој случај, кој е за граѓанска постапка. Според Јанакиески, 4-те договори за купопродажба на парцелите за изградба на барокна зграда и скали, налик на Шпанските скали во Рим кои се најдолгите скали во Европа, не е возможно да се раскинат. Со незаконската продажба на парцелите пред зградата на ЕВН, обвинетите државата ја оштетиле за 2,6 милиони евра.

„Обвинетите кои биле и се уште се вработени во Министерството за транспорт и врски, а кои биле должни да иницираат постапка за раскинување на договорите кои што се склучени по пат на електронско јавно наддавање за отуѓување на градежно земјиште, како и да наплаќаат договорни казни согласно таквите четири склучени договори, тоа не го направиле.“, вели Ивана Трајчева, јавен обвинител.

„Денеска присуствуваме на едно квази судење, судење кое има епитет на полтичко и тоа политичко судење може да се види и во делот на обвинението кое е паушално и самото по себе нема глаголи во обвинението, нема дејствија. Дел од обвинетите не знаат за што конкретно се обвинети.“, рече адвокатот Тони Менкиновски.

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост меѓу граѓаните.

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи – Бузаку: Сценарио диригирано од Реџепи

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од неговата функција. Оваа одлука е донесена со 2/3 од гласовите на вонредната седница на...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -