Се уште нема одлука како ќе се држат испитите – матурантите од минатите години ќе можат да полагаат државна матура

НАШ ПРЕДЛОГ

Филипче: Ова е Клиничкиот центар вечерва, со нов лик, да го чуваме уреден

Министерот за здравство Венко Филипче на својот „Фејсбук“ објави фотографии од изгледот на Клиничкиот центар.

НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: НАСА испраќа астронаути до меѓународната вселенска станица

НАСА и Спејсикс ги испраќаат астронаутите Роберт Бехенкен и Даглас Харли до Меѓународната вселенска станица.

Иако студентите бараат испитите од јунската сесија да се одржат со физичко присуство, последниот збор ќе го каже Комисијата за заразни болести. Во моментов министерот за образование Арбр Адеми вели дека се уште е на сила декретот за спроведување на високото образование по електронски пат. 

„Дури и да одлучиме да се смени декретот кој е на сила, испитите да се држат со физичко присуство, истата ќе се одржи и ќе се организира по усвојувањето на протокол од Влада кој ќе биде предложен од Комисијата за заразни болести. Сите препораки за зачувување на јавното здравје и во такви околности ќе треба да се исполнат“, вели Арбер Адеми.

Во меѓувреме МОН објави дека на 30 јуни, 1,2 и 3 јули матурантите од генерацијата 2018/19 и претходните години ќе можат да полагаат државна матура.

„Само за тие ученици кои завршиле средно образование претходните години и кои од други причини не успеале да положат државна матура а навреме се пријавиле и пријавиле зошто им е потребно да подлежат на истата, што значи до декември се пријавиле за полагање државна матура“, додава Адеми.

Адеми исто така извести дека 100 илјади млади ќе бидат опфатени со економските  мерки за помош а оваа инвестиција ќе опфати 12 милиони евра инвестиција за младите. На улениците и студентите чии семејства се со ниски примања, ќе добијат по 6 илјади денари. Картички во вредност од 3 илјади денари ќе добијат студентите за купување домашни производи и по 30 илјади денари за млади до 29 години за обуки од курсеви од областа на ИТ и дигитални вештини.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова означува нова ера на патувањата...

СЛЕДЕТЕ ВО ЖИВО: НАСА испраќа астронаути до меѓународната вселенска станица

НАСА и Спејсикс ги испраќаат астронаутите Роберт Бехенкен и Даглас Харли до Меѓународната вселенска станица. Настанот може да...

Тежок живот во уште потешки услови, домаќинот болен и не може да му помогне на семејството

Доволно е само еднаш да ја погледнеш куќата за да ја разбереш маката на ова семејство. 7-членото семејство Метовски...

Нови 14 дена вонредна состојба – ако лидерите не се договорат за изборен датум, ќе интервенира државата

Почнувајќи од утре, Северна Македонија во наредните 14 дена ќе биде во вонредна состојба. Претседателот Стево Пендаровски го усвои предлогот на Владата...