Се огласи српската премиерка Брнабиќ: Го осудувам вандализмот на политичарите кои стојат зад упадот во Собранието

НАШ ПРЕДЛОГ

Наскоро брзи тестови за ковид-19 – Филипче: Јануари ќе биде критичен месец

Во воспоставување на нова стратегија за широко тестирање и тестови кои ќе бидат готови за 15 минути,...

Објавен неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 21 до 27 септември

Објавен неделниот извештај на Институтот за јавно здравје за периодот од 21 до 27 септември - тестирани...

Груевски и Јанакиевски прогласени виновни за „Насилството во О.Центар“ – Фетаи: Делумно сум задоволна од пресудата

За предметот „Насилство во општина Центар“ Груевски е осуден со 1.5 години затвор, а екс министерот Миле...
-Реклама-

Ана Брнабиќ, премиерката на Србија се огласи по повод нередите во Белград, односно по повод протестите поради најавата за воведување на новите мерки кои ги најави претседателот Александар Вучиќ на денешната прес-конференција.

Таа истакна дека го осодува вандализмот и оние кои стојат зад упадот во Собранието.

- Реклама -

„Најостро го осудувам вандализмот на политичарите кои стојат зад насилниот упад во Собранието на Србија во моментите кога државата и здравствениот систем се соочуваат со најтешкиот удар на коронавирусот од почетокот на пандемијата.

Бидејќи не можеа да влезат во Собрание на легален начин преку изборите, повторно го покажаа своето насилничко лице пробувајќи да стекнат политички поени на најголемата криза на Планетата од Втората светска војна“, истакна Брнабиќ.

Дневен хороскоп за вторник (29. септември 2020)

ОВЕН Работа: Не се откажувате од своите идеи дури кога и колегите даваат објективни забелешки.

Отфрлени четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, донесе Решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против...

Министрите на седница на Владата ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Владата денеска ќе ја одржи седмата седница, на која министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување на членовите на Владата и носителите...

Потпишан етичкиот Кодекс – членовите на Владата и функционерите се обврзаа на транспарентно и одговорно работење

На отчетно, одговорно, транспарентно и чесно работење денеска и официјално се обврзаа членовите на Владата, потпишувајќи го етичкиот Кодекс донесен на 22...

Советот за безбедност на ОН денеска на итна седница за Нагорно-Карабах

Советот за безбедност на Обединети нации на барање на европските држави денеска ќе одржи итна седница за Нагорно-Карабах, каде во тек е...