ИЗБОРИ

Се испитува одговорноста на пилотот за падот на пакистанскиот авион

НАШ ПРЕДЛОГ

ЕК го одобри лекот ремдесивир во ЕУ за тешките случаи на Ковид-19

Европската комисија соопшти денеска дека го одобрила користењето на лекот ремдесивир во третманот на тешки случаи на...

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со...

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен...
- Промо -

 Капетанот на пакистанскиот авион, во кој загинаа 67 патници и членови на екипажот, се приближил до аеродромот во Карачи и не јавил дека има проблем со контролирањето на командата за слетување, па трипати удрил во пистата, изјави висок пакистански официјален претставник.

- Реклама -

Истражителите ја пронајдоа црната кутија со снимка од разговорот во пилотската кабина, од кој се дознава дека пилотот иако добил предупредување од контролата на летот сепак продолжил со маневри за слетување, истакна портпарол на пакистанската авиокомпанија.

Веднаш откако авионот „Ербас А320“ првпат удрил на пистата, а потоа се откажал од слетување, пилотот и јавил на контролата дека двата мотора престанале да работат.

- Реклама -

Истражителите допрва мораат да утврдат дали моторите престанале да работат поради ударот од пистата или постои друга причина.

Црната кутија и снимките ќе бидат испратени во Агенцијата за авионски несреќи во Париз, каде ќе бидат детално анализирани.

Падот на пакистанскиот авион го преживеаја само двајца патници.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со Косово и Србија.

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен во каменолом, пријавил дека при...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија, која не се придржувала на...

Во Белград прогласена вонредна ситуација

Градоначалникот на Белград Зоран Радојчиќ, на предлог на Штабот за вонредни ситуации, донесе одлука за прогласување вонредна ситуација, која стапува во сила...