Се чествува Мајка Тереза – институционизација на оддел за документирање на нејзиното дело

НАШ ПРЕДЛОГ

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за...

Пред четириесет години, мировната нобелистка Ањеза Гонџе Бојаџиу-Мајка Тереза беше прогласена за почесен граѓанин на Скопје. Денеска, по четири децении, на местото каде се наоѓа куќата во која се родила во центарот на Скопје, беа положени букети цвеќе. Институтот за културно и духовно наследство на Албанците, извести дека одделот кој ќе треба да собира и архивира спомени за Мајка Тереза ​​е веќе регистриран во Централниот регистар. Одделот ќе има статус на државна институција.

- Реклама -

„Ќе се занимаваат со студии и негување на фигурата и делото на Гонџе Бојаџиу-Мајка Тереза, издигајќи ја на институционална скала културата за колективно сеќавање“, истакна Скендер Асани.

- Реклама -

Спомен-плочата веќе го отсликува нејзиното потекло, бидејќи на неа фигурира и албанскиот јазик, но за да можеше да се положи цвеќето, требаше да се гази по трева, бидејќи сѐ уште нема патека која води до плочата.  Од Институтот за културно и духовно наследство на Албанците и Хуманото здружение „Мајка Тереза“ во Струга и денеска беше побарано да се овозможи соодветен пристап до спомен-плочата.

- Реклама -

„На крај, се надевам дека ќе се изнајде што поскоро решение за уредување на спомен-плочата и просторот околу неа од страна на градот“, велат од здружението „Мајка Тереза“.

Потребата за патека која би овозможила пристап до спомен-плочата, уследи откако просторот пред плочата покриен со зеленило.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот собраниски спикер, тогаш неговиот чекор...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон јужниот град во Финска, и...