ИЗБОРИ

Салите бараат дозвола за свадби – „Владата неправедна со одлуката за не организирање на свадби“

НАШ ПРЕДЛОГ

Брнабиќ: Со мирни протести го покажуваме демократскиот капацитет

Српската премиерка Ана Брнабиќ порача вечерва дека Србија секогаш е отворена за мирни протести, бидејќи со тоа...

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Последното прашање од вечерашната емисија „Изборни дебати“ на ТВ21 го поставивме токму на тема која ќе биде...

Апликацијата „Тик Ток“ не работи – забрана или технички проблем?!

Корисници од Северна Америка и Европа денеска информираа дека популарната социјална мрежа за споделување на видеозаписи „Тик...
- Промо -

Салите за свадби веќе четири месеци се затворени и состојбата поттикна револт не само кај нив туку и кај другите бизниси кои се поврзани со организирањето на свадбите. Во Тетово околу 50% од свадбите се откажани или одложени на неодредено време. Од Советот на сали за свадби во Тетово велат дека тие побарале од Владата и министерството да излезат со конечна одлука бидејќи не знаат како да постапуваат. Според Ќендрим Зендели, доколку Владата донесе одлука свадбите да не се одржат во сала за свадба, многу печалбари нема да дојдат.

„Имајќи предвид дека и Министерот за здравство најави дека ситуацијата е под контрола и покрај страшната бројка, доставивме барање до Влада, доколку сите други бизниси се отворени, зошто само ние продолжуваме да сме затворен. Во барањето истакнавме дека ќе ги почитуваме сите правила и протоколи на Министерството за здравство заедно со Владата како да продолжиме во иднина со работа. Четири месеци сме затворени и доколку продолжиме и понатаму додека трае пандемијата, тоа ќе претставува проблем за нас како претпријатие“, истакна Ќендрим Зендели.

Од друга страна и пејачот Бајрамали Идризи вели дека владината одлука е бесмислена бидејќи веќе се отворени сите други бизниси и само организирањето на свадбите е забрането и е спротивно одлуката за отворање на границите.

- Реклама -

„Ние очекуваме позитивна одлука и тие кои резервирале свадба чекаат и постојано комуницираме за тоа што ќе се случи понатаму. Сега се отворија и границите и луѓето имаат надеж дека многу наскоро ќе почнат свадбите и нивните активности и мислам дека државата треба да биде еднаква за сите профили и во овој случај само ние и рестораните сме оштетени“, посочи Бајрамали Идризи.

Со оваа владина одлука индиректно се погодени и многу други бизниси како што се фото студијата, декорации, слаткарниците, месарите и бизнисите кои се занимаваат со дистрибуција на пијалаци. Од Советот  на сали за свадби велат дека доколку Владата не донесе позитивна одлука, тие ќе побараат финансиска помош бидејќи не можат да преживеат.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Зијадин Села во „Изборни дебати“ на ТВ21 одговара дали по изборите ќе коалицира со Христијан Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ

Последното прашање од вечерашната емисија „Изборни дебати“ на ТВ21 го поставивме токму на тема која ќе биде актуелна по среда, односно кој...

Апликацијата „Тик Ток“ не работи – забрана или технички проблем?!

Корисници од Северна Америка и Европа денеска информираа дека популарната социјална мрежа за споделување на видеозаписи „Тик Ток“ паднала после 14:00 часот...

Села му рекол на Мицкоски и Заев: Ако формирате Влада само со Македонци, ние ќе формираме Влада само со Албанци

Лидерот на Алијанса за Албанците рече дека им рекол (мислејќи најверојатно на Зоран Заев и Христијан Мицкоски) дека доколку формираат Влада само...

Села: На Албанците им се потребни промени, затоа не треба да гласаат за Али Ахмети

Албанците не треба да гласаат за Али Ахмети бидејќи им се потребни промени, рече вечерва лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села...