САД ставија 33 кинески фирми на црна листа

НАШ ПРЕДЛОГ

ВИДЕО: „Добро си поминав во кафана, исто како и претходно, сите ме прифаќаат“, рече Мицкоски

„Добро си поминав во кафана, исто како и претходно, сите ме поздравуваат“, рече Мицкоски во вечерашното гостување...

Мицкоски: Останав во Скопје, викендов ќе го минам карантински, работно

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е гостин во „КликПлус“ на ТВ21. Дебатираме на повеќе теми, а на...

Желино се жали поради полицискиот час, Сејдиу: Во последните 10 дена, немаме ниту еден случај на Ковид-19

Желино се жали - зошто во општината е воведен полициски час, кога нема зголемување на бројот на...
- Реклама -

Американското Министерство за трговија соопшти дека додава 33 кинески компании и други институции на економската црна листа поради злоупотреби на човековите права и загриженоста за американската национална безбедност, што вклучува оружје за масовно уништување и други воени активности.

Американските медиуми коментираат дека црната листа е последниот обид на администрацијата на Доналд Трамп да ги нападне компаниите поврзани со воените набавки и да го казни Пекинг за третманот на муслиманските малцинства, а доаѓа во време кога лидерите на Комунистичката партија во Пекинг открија детали за планот за воведување закон за национална безбедност на Хонг Конг.

- Реклама -

Одделот за трговија соопшти дека девет компании и институции се санкционирани за соучесништво во кршењето на човековите права и злоупотребите извршени во кинеската кампања на репресија, масовно произволно притворање, присилна работа и високо-технолошки надзор против Ујгурите и други.

Министерството за трговија додаде и 24 владини и трговски организации на економската црна листа поради овозможување набавка на предмети што може да ги користи кинеската војска.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Мицкоски: Останав во Скопје, викендов ќе го минам карантински, работно

Христијан Мицкоски, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ е гостин во „КликПлус“ на ТВ21. Дебатираме на повеќе теми, а на прашањето дали планира да замине...

Желино се жали поради полицискиот час, Сејдиу: Во последните 10 дена, немаме ниту еден случај на Ковид-19

Желино се жали - зошто во општината е воведен полициски час, кога нема зголемување на бројот на заразени? Градоначалникот, Блерим Сејдиу, вели...

Жителите од Чегране чекаат спортско игралиште, наместо да почнат да градат, Гостивар и АМС со меѓусебни обвинувања

Жителите на Чегране се уште ја чекаат реконструкцијата на нивното спортско игралиште иако на 8 ноември претставници на општина Гостивар, заедно со...

Критики за онлајн наставата, инспекторатот не ги потврди пропустите бидејќи е во самоизолација

Унијата на средношколци излезе со бројни критики за начинот на кој е спроведено учењето на дистанца. Фрлаат сомнеж брз автентичното спроведување на...