Русија подготвува лет за Венера

НАШ ПРЕДЛОГ

Приведен маж од гостиварско по потерница за затворска казна од шест години

На 29.09.2020 полициски службеници од Одделението за крим полиција го приведоа С.А. (34) од с.Ломница, кој со...

Утре Дебар и Центар Жупа седум часа без вода

Општините Дебар и Центар Жупа, кои со вода за пиење се снабдуваат од водоводот Росоки-Дебар, утре, (30...

Трамп негира дека за потпретседател сакал да ја стави неговата ќерка Иванка

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нарече смешни извештаите за тоа дека на изборите во 2016 година разгледувал...
-Реклама-

Русија е во состојба самостојно да ја финансира националната мисија до Венера со рок за лансирање во 2030 година, изјави Анатолиј Петрукович, директор на Институтот за вселенски истражувања на Руската академија на науките.

– Ако нема преголемо трошење, тогаш до 2030 година ќе можеме да го реализираме ова, рече тој.

- Реклама -

Според Петрукович, лансирањето на лунарните мисии Луна-26 и Луна-27, соодветно, во 2024 и 2025 година, овозможува да се финансира следниот проект. Тој истакна дека во моментов се разгледува можноста за започнување на мисија во Венера во 2029 година, пренесува БГНЕС.

Претходно беше објавено дека Роскосмос одлучи да ја спроведе мисијата Венус-Д за проучување на Венера како национална, без широко учество на меѓународни учесници. Претходно, САД беа рамноправен партнер во проектот.

- Реклама -

Вчера беше објавено дека научниците од Универзитетот Кардиф (Велика Британија) и Технолошкиот институт во Масачусетс (САД) пронашле фосфин во атмосферата на Венера, што е најверојатно од биолошко потекло. Се произведува од микроорганизми кои не користат кислород за дишење.

Три лица загинаа во пожар во Калифорнија, евакуирани илјадници луѓе

Три лица загинаа во пожарот кој го зафати северниот дел на Калифорнија во округот Шаста, додека друг пожар изби во познатите вински...

Денеска пресуда за случајот „Насилство во Центар“

Во Основниот кривичен суд Скопје денеска треба да биде изречена пресудата за поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески за случајот...

Сите вистини за лекувањето со масло од канабис

Гостинка во вчерашната емисија „Урбан таг“ на ТВ21 беше д-р Ирена Витановска со која разговаравме околу лекувањето на болести со помош на...

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вели дека институцијата со која тој раководи продолжува со активностите за остранување на дивоградбите што се...

Сообраќајка на патот Штип – Радовиш, 17 припадници на Армијата повредени

Сообраќајна несреќа се случи утринава на патот Штип-Радовиш, кај местото викано „Осми километар“, во која учествувале автобус и комбе. Според првичните информации...