Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

НАШ ПРЕДЛОГ

Османи: Интензивирање на контактите со Бугарија за надминување на проблемите

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача дека во наредниот период македонската влада ќе ги интензивира контактите...

Во Велес во два наврати силувана 24 годишна девојка

Во Полициската станица Велес, 24-годишна девојка од Велес вчера пријавила дека на 20 септември  во два наврати, во...

Државен завод за ревизија: Дел од надоместоците на СЈО биле незаконски исплатени во износ од 4,6 милиони евра

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година го надминува...
-Реклама-

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-51, Куманово-19, Дебар-2, Штип-15, Прилеп-6, Тетово-6, Струга-16, Велес-2, Битола-4, Охрид-2, Кавадарци-1, Гостивар-2, Гевгелија-1, Радовиш-1, Пробиштип-2,Македонски Брод-2, Берово-1, Виница-2, Делчево-1, Свети Николе-2, Кичево-2, Неготино-1.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 93 оздравени пациенти од: Скопје-25, Штип-33, Прилеп-1, Тетово-10, Велес-2, Битола-7, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Кичево-11.  

- Реклама -

Починати се четири пациенти, два пациенти од Скопје (54г. и 55г.), пациентка од Кавадарци (69г.), и пациент од Свети Николе (70г.). Сите пациенти се починати во болнички услови.  

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 12653,  бројката на оздравени пациенти е 9123, на починати е 539, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 2991. Денес се евидентираат три контролни теста. Според завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

- Реклама -

• Скопје 5373, активни 1007

• Куманово 1252, активни 262

- Реклама -

• Дебар 226, активни 67

• Штип 1042, активни 275

• Прилеп 358, активни 37

• Тетово 1129, активни 152

• Струга 521, активни 187

• Велес 243, активни 28

• Битола 183, активни 75

• Охрид 307, активни 80

• Кавадарци 148, активни 106

• Гостивар 625, активни 266

• Гевгелија 28, активни 10 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 4 на Богданци)

• Струмица 49, активни 20

• Крива Паланка 28, активни 5

• Радовиш 37, активни 9

• Крушево 16, активни 2

• Кочани 128, активни 34

• Пробиштип 69, активни 19

• Демир Хисар 53, активни 32

• Македонски Брод 65, активни 49

• Пехчево 8, активни 2

• Берово 13, активни 8

• Валандово 8, активни 2

• Виница 46, активни 41

• Делчево 8, активни 3 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 15, активни 3

• Свети Николе 258, активни 66

• Кичево 236, активни 124

• Ресен 146, активни 9

• Неготино 35, активни 11 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2006 теста се преку: ИЈЗ-525, ЦЈЗ Скопје-13, Авицена-180, Биотек-401, МАНУ -94, Жан Митрев (Филип Втори)-358, Систина со PCR метода -312, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-98, Инфективна клиника-12, ГАК-13. Досега во земјата се направени вкупно 125128 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 5 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 78 пациенти. На кислородна поддршка се 41 пациент, нема на механичка вентилација.  

Во болницата во Козле се хоспитализирани 17 возрасни пациенти позитивни на ковид-19 и 6 деца позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ примени се 13 нови, вкупно хоспитализирани се 75 пациенти. На респираторна машина се 4 пациенти.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 17, а во болницата во Штип се хоспитализирани 43 пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица и Струга се хоспитализирани 118 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 143

• Аеродром – 122

• Бутел – 66

• Гази Баба – 121

• Центар – 88

• Карпош – 106

• Сарај – 35

• Кисела Вода – 82

• Ѓорче Петров – 70

• Студеничани – 32

• Шуто Оризари – 67

• Арачиново – 18

• Илинден – 14

• Петровец – 6

• Чучер Сандево – 9

• Сопиште – 12

• Зелениково- 6

• Странец – 3

• Нераспределен – 7

Прва средба Османи – Вархеји денеска, главна тема почеток на преговорите со ЕУ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, ја продолжува својата прва работна посета откако е на оваа функција, денеска се сретнува со еврокомесарот...

Отфрлени четири кривични пријави во врска со работењето на ТЕ-ТО

Основното јавно обвинителство Скопје, по спроведена претходна постапка, донесе Решение со кое се отфрла кривичната пријава поднесена од Топлификација АД Скопје против...

Министрите на седница на Владата ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Владата денеска ќе ја одржи седмата седница, на која министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување на членовите на Владата и носителите...

Трамп негира дека за потпретседател сакал да ја стави неговата ќерка Иванка

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нарече смешни извештаите за тоа дека на изборите во 2016 година разгледувал можност неговата ќерка Иванка да...

Утре Дебар и Центар Жупа седум часа без вода

Општините Дебар и Центар Жупа, кои со вода за пиење се снабдуваат од водоводот Росоки-Дебар, утре, (30 септември) во периодот од 10:00...