Расте бројот на заболени, најмногу во Скопје и Тетово

НАШ ПРЕДЛОГ

„Се родила една генерација, наполнила 18 години и не се сеќава дека СДСМ победила на избори, нема ниту на следните да се случи тоа“,...

„Последниот пат кога победила СДСМ била пред 18 години. Значи дека една генерација се родила, наполнила 18...

„Доколку не победиме или не формираме влада, јас ќе се повлечам од ВМРО-ДПМНЕ“, рече Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за ТВ21 вели дека ќе се повлече од функцијата претседател на политичката партија доколку...

„Сè уште е замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ и не знам која друга партија во Европа е во слична ситуација“, рече Мицкоски

На прашање на ТВ21 дали имотот на ВМРО-ДПМНЕ и натаму е замрзнат, одговори Христијан Мицкоски во „КликПлус“....
- Реклама -

Од вкупно новозаразените 40 лица со Ковид 19 во изминатото деноноќие, 26 се од Скопје, а 10 од Тетово. Само во последните пет дена, во овие два града се потврдени вкупно 96 случаи, 72 во Скопје и 24 во Тетово.

Од Министерството за здравсто за МИА информираат дека согласно податоците од ИЈЗ, од 26 новозаболени во Скопје, деветмина се од општина Аеродром, шест од Чаир, четворица од Сарај, по двајца во Центар и во Бутел по еден во Кисела Вода, Гази Баба и Петровец.

- Реклама -

Надлежните велат дека кластерите на новозаболените во Скопје се лоцирани и оти се од исти семејства. Се заразиле на семејни настани и собири.

Собирањето на луѓето во групи и непридржувањето до мерките, е причина за зголемувањето на бројката на заболени со Ковид-19 и во Тетово.

Специјализантот по епидемиологија Наим Скендери од Центарот за јавно здравје – Тетово, вели дека од 10-те новозаболени, повеќето се луѓе кои биле во контакт со заразено лице, но и има и нови кластери, што, според него, е најголемиот ризик за зголемување на бројките.

Најголем број од случаите се во општините Тетово и Боговиње со околните села.

Според податоците на Министерството за здравство, во Скопје досега се потврдени 673 заболени, од кои активни се 169, а починаа 24 лица.

Во тетовскиот регион, пак, досега се бележат 161 заразен, активни се 73, а 14 се починати.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

„Доколку не победиме или не формираме влада, јас ќе се повлечам од ВМРО-ДПМНЕ“, рече Христијан Мицкоски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ за ТВ21 вели дека ќе се повлече од функцијата претседател на политичката партија доколку на следните изгуби, но тој...

„Сè уште е замрзнат имотот на ВМРО-ДПМНЕ и не знам која друга партија во Европа е во слична ситуација“, рече Мицкоски

На прашање на ТВ21 дали имотот на ВМРО-ДПМНЕ и натаму е замрзнат, одговори Христијан Мицкоски во „КликПлус“. „Да,...

Мицкоски: Правилото победник со победник повеќе не важи!

Се чини дека праксата оваа година ќе биде прекината, бидејќи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христина Мицкоски вечерва во Клик Плус на ТВ21 најави...

„Мојот мотив е да им кажам на граѓаните дека може поинаку, затоа не ветувам многу, ако погрешам од незнаење ќе се извинам“, рече Мицкоски

„Може поинаку, и тоа е мојот мотив да им кажам на граѓаните. Затоа не ветувам многу, а ако погрешам од незнаење, ќе...