Прво рочиште за Шпанските скали, обвинетите се изјаснија за невини, за обвинителството Јанакиевски виновен за склучување на договорот

НАШ ПРЕДЛОГ

Бузаку со скандалозни документи: ИВЗ исплатила 20.000 евра на синот на сега разрешениот поглавар Реџепи

Во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, вчера гостуваше Скендер Буџаку кој за себе рече дека е...

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост...

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично...

 „Шпанските скали“ незиградени, без казнени камати, со оттуѓено земјиште, но и со судски процес во кој првообвинет е поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески.  Денеска се одржа првото рочиште за четирите атрактивни парцели на плоштадот „Македонија“  и на кејот на Вардар кои, според обвинителството, иако инвеститорите доцнеле со договорената градба, договорите не биле раскинати, а земјиштето не било вратено во државна сопственост.

Јанакиевски пред судот се изјасни дека во „Шпански скали“ го гонат заради тоа што не раскинал договор додека пак во Топлик за Сончев град затоа што раскинувал договори. Тој рече дека дел од обвинението не го ни разбира.

Обвинителката Ивана Трајчева негласи дека токму тој како министер е одговорен и надлежен да склучува и потпишува договори со други лица и дека при водењето на постапката имал точен рок за одобрение за градење и за кој треба да се почне и заврши проектот.

-Поминати се 10 години, земјиштата се оттуѓени на физички и правни лица, ниту се почнати градбите ниту се плаќани камати, истакна Трајчевска.

Во предметот обвинети се и Димитар Димовски член на Извршен комитет на ВМРО ДПМНЕ,  Дејан Митревски претседател на општински комитет на оваа партија во Аеродром,  правобранителката Емилија Радојкова, двајца нотари и уште петмина други вработени во Министерството за трнаспорт и врски, Катастар и сопственик на фирма.

Обвинетите се товарат дека склучиле договори за продажба на државно земјиште на кое требало да се изградат хотелски комплекси, а една од парцелите била наменета за изградба на Шпанските скали. Во 2018 година општина Центар го поништи одобрението за градба. 

- Advertisement -
- Advertisement -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

ФОТО: По укинувањето на полицискиот час, градскиот парк во Скопје е преполн

Од денеска нема повеќе полициски час во нашата земја. И во првиот дел од укинувањето, веднаш раздвиженост меѓу граѓаните.

Владината одлука за враќање на работа од 1.јуни не важи за хронично болните и родителите со деца до 10 години

Владината одлука од вчерашната 57-ма седница за враќање на работа од Први јуни не важи за хронично болните и за родителите кои...

Вонредната состојба ќе се продолжи? Спасовски не ја промени уредбата, ВМРО-ДПМНЕ се заканува со бојкот на изборите

Со завршувањето на вонредната состојба, продолжуваат сите изборни активности, изјави техничкиот премиер, Оливер Спасовски. Тој ја отфрли можноста за одложување на изборите...

Разрешен поглаварот на ИВЗ Сулејман Реџепи – Бузаку: Сценарио диригирано од Реџепи

Поглаварот на ИВЗ, Сулејман Реџепи е разрешен од неговата функција. Оваа одлука е донесена со 2/3 од гласовите на вонредната седница на...
- Advertisement -

НА ИСТА ТЕМА

- Advertisement -