Проверете дали сте добитник на ваучер за туризам од Владата во вредност од 6000 денари

НАШ ПРЕДЛОГ

Тимот на Пандев пријави 14 случаи на коронавирус

Џенова, екипата во која игра Горан Пандев, пријави 14 заразени со коронавирус. Освен играчи, биле пријавени и...

САД со предупредување: Ќе ја затвориме амбасадата во Багдад доколку продолжат ракетните напади

САД денеска го предупредија Ирак дека ќе ја затворат својата амбасада во Багдад, доколку владата не преземе...

Филипче: За кратко време ќе имаме брзи тестови за Ковид-19, достапни ќе бидат во болниците и на граничните премини

Брзите тестови за Ковид-19 многу скоро се очекува да бидат достапни и во болниците во нашата држава....
-Реклама-

Платформата преку која ќе се реализира мерката за ваучери за домашен туризам од страна на Владата официјално е пуштена денеска.

Граѓаните можат да проверат дали се добитници на ваучерот за туризам во вредност од 6.000 денари преку страната www.domasiedoma.gov.mk.

- Реклама -

Оваа мерка предвидува сите вработени граѓани кои имаат приходи кои не надминуваат 15.000 денари месечно да добијат ваучер од 6.000 денари кој ќе можат да го искористат во домашните туристички објекти, но и платежна картичка од 3.000 денари која ќе може да ја користат во сите угостителски објекти во државата.

Ваучерите за одмор во домашните туристички капацитети ќе можат да се користат од 15 јули 2020 година до 15 декември 2020 година.

Граѓаните песимисти, синдикатот оптимист – поделени мислењата околу владината финансиска инјекција

Дали  владината финансиска инјекција од 470 милиони евра  ќе биде наменски искористена ? Поделеност  меѓу граѓаните и Синдикатот. Првите се  песимисти,   не...

МОН: Во тек се тестирања на платформата, се работи на нејзина оптимизација

 После информацијата дека Националната платформа за учење се соочи со проблеми уште во првиот ден од тестирањето, се огласија од Министерството за...

Дневен хороскоп за понеделник (28. септември 2020)

ОВЕН Работа: Без да се двоумите, ги користите фамилијарните врски за да ја унапредите работата.

Регионалната енергетска соработка во фокусот на посетата на вицепремиерите Битиќи и Николовски и министерот Бектеши на Солун

Вицепремиерите за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и за борба против корупција, одржлив развој и човечки ресурси, Љупчо...

Нема одлука за укинување на ПЦР тестови – Хасани: Дискутираме, но Комисијата нема конечна одлука

Комисијата за заразни болести на денешната седница дискутираше за укинувањето на ПЦР тестови за државјаните на земјите од регионот, но сѐ уште...