Протести против поскапувањето на струјата во Кичево

НАШ ПРЕДЛОГ

Зибери: Имав тешки симптоми, вирусот да не се занемарува

Поранешниот директор на Центарот за јавно здравје и сегашен пратеник Арбен Зибери, во „Клик Плус“ на ТВ21,...

Пановски: Вечна дилема е дали мерките кои се преземаат против коронавирус се неопходни

Вечерва во „Клик Плус“ на ТВ21 се дебатира за коронавирусот, и дали нешто сме научиле во овие...

Адеми: Проблеми со платформата за учење имаше и во други земји

Поранешниот министер за образование, Арбр Адеми беше гостин во „10МИНУТИ“ на ТВ21. Тој покрај учебната година, кажа...
-Реклама-

На градскиот плоштад во Кичево денеска се одржа мирен протести против поскапувањето на струјата.

На протестот беа вклучени поголемиот дел од месните заедници на општина Кичево и многу други граѓани без политички обележја, кои отворено дадоа подршка на иницијативниот одбор за протести против поскапувањето на струјата.

- Реклама -

Интересно во знак на подршка поголемиот дел од угостителските објекти се приклучија на протестот и ги затворија своите локали од 18 часот до 18: 30.

Организаторите на протестот кој се одвиваше под мотото  „И Кичево протестира против ЕВН” , посочуваат дека тие се организирале како реакција на поскапувањето на струјата и немаат никаква политичка позадин , едноставно барањата се од социо- економски карактер.

- Реклама -

Тие бараат поништување на одлуката за поскапување на струјата, намалување на цената на струјата за 46 отсто, намалување на ДДВ од 18 отсто на 5 отсто, како и распуштање на Регулаторната комисија за енергетика.

Тие сметаат дека потребно е независно арбитражно тело кое ќе ја регулира и оценува услугата која граѓаните ја добиваат од енергетските компании.

Kërçova proteston kundër shtrenjtimit të energjisë elektrike

Gepostet von TV21 am Freitag, 14. August 2020

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

МОН: Се одржуваат првите часови и со физичко присуство и преку онлајн платформата

Официјално започна новата учебна година. Во 600 училишта во државата се одржува настава со физичко присуство, a за останатите е достапно учење...

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус досега се заразени 34.273.000 лица. Од последици од Ковид-19 починале 1.020.607 пациенти, а оздравеле...

ВМРО-ДПМНЕ повторно на протест во сабота

Лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски на својот Фејсбук профил најави повторно протест. Протестот е закажан за во сабота...

Заев на првиот школски ден: Да бидеме солидарни и да покажеме разбирање во овој процес

 Во повеќе од шестотини основни и средни училишта во земјава, денеска почна настава со физичко присуство со спроведување на здравствени протоколи.  Во...

Вечерва „Click Plus“: И по шест месеци од пандемијата што научивме од Ковид-19?

Вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 со Љубиша Цветкоски ќе разговараме за состојбата со коронавирусот и што научивме за овие...