Протест пред седиштето на СДСМ – ДУИ во заштита на Зибери: Разрешувањето е политичко

НАШ ПРЕДЛОГ

Хрватски епидемиолог за употреба на руската вакцина во Хрватска: Ни случајно!

Дијана Мајер, епидемиолог во Хрватскиот завод за јавно здравство (ХЗЈЗ) и водител на Одделот за следење и...

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Пред седиштето на СДСМ се собраа точно во 14 часот. Откако се собраа сите, секој го зафати своето место. На дистанца, со маски и со молчење, активистите на “Јас верувам“ и “Зошто да не“ го изразија своето незадоволство за разрешувањето на Арбен Зибери од позицијата директор на Центарот за јавно здравје. Не сакаме враќање на Зибери, но велат дека наместо Александар Стојанов може да се назначи некој Албанец. Протестираа пред СДСМ бидејќи велат дека одлуката е политичка.

- Реклама -

За разрешувањето незадоволство изрази и носителот на листа во ИЕ 2 од ДУИ, Арбр Адеми.

- Реклама -

Зибери од позицијата директор на Центарот за јавно здравје беше разрешен од министерот за здравство, Филипче откако Зибери на Фејсбук напиша дека влијаел врз Комисијата за заразни болести да се укинат мерките за границите со цел да дојдат печалбарите и да гласаат за првиот премиер Албанец предложен од ДУИ. Филипче разрешувањето го образложи со чување на имиџот на Комисијата.

- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи истовар на комунален смет и...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот собраниски спикер, тогаш неговиот чекор...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...