Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

НАШ ПРЕДЛОГ

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

„Граѓаните постојано бараат да се отворат границите, а политичарите дебатираат, некои сметаат дека се уште е рано,...

Мухамед Зеќири со обвинувања до Арбр Адеми – екс министерот возврати „Дежурен провокатор кон ДУИ“

„Министерството за образование од минатиот мандат покажало негрижа за почетокот на новата учебна година, а министерот Адеми...

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците...
-Реклама-

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи истовар на комунален смет и палење на истиот. По средбата што ја имале со општина Гостивар, едногласно одлучиле да побараат од Министерството за животна средина -депонијата да се дислоцира и да се изнајде нова локација.

„Одлучивме блокадата да продолжи и во наредните денови. Бараме да се затвори депонијата. Тука се носи отпад од секаде. Бараме да се најде нова локација и што поскоро да се отвори нова депонија со европски стандарди“, вели Фатби Иљази.

- Реклама -

Орџан Врескала, од ова движење вели дека нема да се откажат сѐ додека не се затвори депонијата и не се изнајде нова локација која ќе ги задоволува современите европски стандарди

„Првично разговаравме со општина Гостивар, при што и општината достави барање до Министерството за животна средина за затворање на депонијата Русино и изнаоѓање нова локација со европски стандарди. Нашата главна цел е да се дислоцира оваа депонија и да се отвори нова со европски стандарди“, посочи Орџан Врескала.

- Реклама -

Депонијата Русино веќе неколку месеци гори, поради што жителите на Гостивар дишат загаден воздух. Поради тоа, пред неколку недели беше организиран протест за затворање на депонијата, а пред 10 дена активистите на Движењето „Стоп Русино“ го поставија рампа на влезот на депонијата и не дозволуваа полошките камиони, освен гостиварските да истовараат комунален смет.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Пендаровски: Дадов поддршка, напад на новинар да се третира по службена должност

Претседателот Стево Пендаровски денеска на средба со преставници на Самостојниот синдикат на новинари и медиумски работници, истакна дека даде поддршка за иницијативата...

Дебарските гимназијалци го бојкотираа првиот училишен ден, утре ќе протестираат

Учениците од Средното општинско училиште „28 ноември“ во Дебар, денеска го бојкотираа почетокот на учебната година.  Како што претходно...

Ерменија: Соборени три авиони и еден хеликоптер на Азербејџан

Министерството за одбрана на Ерменија соопшти дека денеска војската во Нагорно Карабах соборила еден азербејџански авион и еден хеликоптер. Набргу после тоа,...

Над 73 милиони гледачи ја следеле првата тв-дебата Трамп-Бајден

Повеќе од 73 милиони луѓе во САД го следеа првиот круг на предизборните телевизиски дебати меѓу актуелниот претседател Доналд Трамп и кандидатот...

Од денес е во продажба инстант лозот „ДОМЕ, СЛАДОК ДОМЕ“

Од денес e во продажба  инстант лозот „ДОМЕ, СЛАДОК ДОМЕ“ - првиот лоз на Државна лотарија што нуди 5 (пет) стана во...