Претседавањето на Германија дава резултат – ЕК подготви нацрт преговарачка рамка за Македонија и Албанија

НАШ ПРЕДЛОГ

Ксами нема да оди на лидерската кај Ахмети, предлага нов модел на средби меѓу албанските парламентарни партии

Лидерот на движењето Беса Билал Касами нема да присуствува на утрешната средба иницирана од претседателот на ДУИ...

285 активни случаи на ковид-19 во Гостивар – изречени околу три илјади казни за неносење маски

285 активни случаи на коронавирус во општина Гостивар, Врапчиште и Маврово и Ростуше, каде бројот на новозаразени...

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек...

Со ЕУ претседава Германија и на првиот ден од претседавањето, ЕК објави нацрт преговарачка рамка за Северна Македонија и Албанија и истата е доставена до земјите членки на ЕУ за усогласување. По разгледувањето од страна на земјите членки, документот ќе биде даден на разгледување на нашата земја.

- Реклама -

Рамката може да го дефинира преговарачкиот пат со ЕУ, која што е составена според новата методологија која беше објавена во февруари годинава, а усогласената рамка ќе биде објавена во октомври, објасни еврокомесарот за проширување, Оливер Вархелји.

- Реклама -

„Нашите предлози се засноваат на ревидираната методологија за проширување што ја претставивме во февруари за да го направиме пристапниот процес поверодостоен, со посилно политичко управување, подинамичен и предвидлив. Со нетрпение ги очекувам дискусиите со земјите- членки и што поскоро одржување на првите меѓу владини конференции со двете земји“, истакна Вархелји.

- Реклама -

Одлука на ЕУ е историски чекот , оцени, евро амбасадорот Самуел Жбогар

„Станува збор за важен чекор за Северна Македонија кон патот кон ЕУ. ЕК ја испрати нацрт преговарачката рамка до Советот на ЕУ за да ја разгледаат земјите членки.“, истакна Жбогар.

Преговорите почнуваат со поглавјата 23 и 24 за јавните набавки, демократските институции и реформите во јавната администрација. Рамката за преговори предвидува и три казнени инструменти. Со овие нови инструменти и се дава можност на нашата држава, доколку не покаже успех во преговорите, преговарачкиот процес може да се прекине или дури може повторно да се врати на поглавјата кои веќе се затворени. Активирањето на инструментите за санксиционирање може, освен од Комисијата на ЕУ, да се активираат и на барање на земјите-членки. Сепак, две третини од земјите-членки мора да гласаат за истото. Инструментите за казнување, исто така, ќе го утврдат износот на средства на ИПА фондовите за нашата земја.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

285 активни случаи на ковид-19 во Гостивар – изречени околу три илјади казни за неносење маски

285 активни случаи на коронавирус во општина Гостивар, Врапчиште и Маврово и Ростуше, каде бројот на новозаразени продолжува да расте. Досега во...

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек средба и на неа не...

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е лидерот на партијата Зоран Заев.

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за формирање влада.