Премиер лигата се враќа

НАШ ПРЕДЛОГ

Бирократијата за претпријатијата намалена, државата добро котира по индексот на бирократија

Финансиите не се главниот проблем за фирмите во услови на КОВИД. Сега е моментот кога на Компаниите...

Османи: Интензивирање на контактите со Бугарија за надминување на проблемите

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, порача дека во наредниот период македонската влада ќе ги интензивира контактите...

Во Велес во два наврати силувана 24 годишна девојка

Во Полициската станица Велес, 24-годишна девојка од Велес вчера пријавила дека на 20 септември  во два наврати, во...
-Реклама-

Денес започнува новата сезона во еден од најгледаните шампионати во светот – англиската Премиер лига. Натпреварите на терените на Островот уште еднаш ќе го привлечат вниманието на милиони гледачи. Секој се надева дека ќе види уште една доза на неизвесни битки помеѓу некои од најголемите тимови во светот.

Минатата сезона во Премиер лигата беше незаборавна. Ливерпул го заврши 30-годишното чекање и ја крена титулата во Англија по 19-ти пат во својата историја. Тимот од Мерсисајд дефинитивно беше најдобриот тим и доминираше со своите ривали скоро цело време. Кампањата беше обележана и со кризата со КОВИД-19, која ја прекина сезоната неколку месеци, па дури и постоеше опасност таа да не заврши. На крајот, се пронајде начин да се заврши шампионатот, иако не на традиционален начин на кој сме навикнати – со полни трибини и одлична атмосфера – но со строги мерки и без публика.

- Реклама -

Бидејќи пандемијата на коронавирусите сè уште не стивнува и новата сезона ќе започне на сличен начин. Сепак, постои надеж дека во одреден момент навивачите може да се вратат на трибините.

Откако дефинитивно ја освоија титулата минатата сезона, сега конкурентите на „црвените“ ќе сторат се што е во нивна моќ за да ја намалат разликата и да се обидат да ја одземат титулата од нивните раце. Можеби најсериозните амбиции во овој поглед се Манчестер Сити, кој заврши втор во последната кампања. Челси направи доста сериозна селекција и исто така изгледа претендент за златните медали. Манчестер Јунајтед, исто така, не треба да биде отпишан. Момците на Оле Гунар Солскјер ја завршија минатата сезона на импресивен начин и доколку ја задржат оваа форма, ќе бидат многу опасни. Клубот работи напорно и на трансфер пазарот за да додаде поголема класа во составот, па затоа мора да се остават во сметките.

- Реклама -

Нема да биде изненадување во битката за врвот доколку интервенираат и лондонски Арсенал и Тотенхем. Двата клуба имаат доволно сериозен потенцијал за Топ 4, и зошто да не и за нешто повеќе. „Топџиите“ веќе дадоа најава дека се фактор откако го освоија ФА Купот на крајот од минатата сезона, а сега го зедоа првиот трофеј за новата кампања, Комјунити Шилд. Спарс имаат менаџер од класата на Жозе Мурињо, кој секогаш цели високо.

Исто така, ќе биде интересно да се види како ќе настапат екипи како Лестер и Вулверхемптон, кои покажаа одлична форма во последните сезони. „Лисиците“ беа дури и на чекор од Топ 4, но беа малку кратки на крајот од кампањата.

- Реклама -

Не можеме да не им обрнеме внимание на новодојдените во елитата и особено на Лидс, кои се враќаат по пауза од 16 години. Тимот од Јоркшир има богата историја и неверојатни фанови. Тие исто така имаат менаџер од светска класа како Марсело Биелса, така што можеме да очекуваме многу возбудливи натпревари на „Елан Роуд“.

Другите две екипи кои се вратија во елитата се Вест Бромвич и Фулам. Тие имаат големо искуство во Премиер лигата и веројатно нема да бидат само „вреќа“ за удирање за големите. Секој од нив ќе го бара своето место меѓу најдобрите.

Премиер лига, 1 коло:

Сабота:

Фулам – Арсенал
Кристал Палас – Саутемптон
Ливерпул – Лидс
Вест Хем – Њукасл

Недела:

Вест Бромвич – Лестер
Тотенхем – Евертон

Понеделник:

Шефилд Јунајтед – Вулверхемптон
Брајтон – Челзи

Одложени:

Барнли – Манчестер Јунајтед
Манчестер Сити – Астон Вила

МОН: Продолжува тестирањето на платформата, вчера најавени над 88 илјади корисници

На националната платформа за онлајн-настава вчера биле најавени над 88 000 активни корисници кои, како што информира Министетството за образование и наука,...

Груевски осуден на затвор од 1 година и 6 месеци, условна казна за Јанакиески за „Насилство во Центар“

Една година и шест месеци затвор за експремиерот Никола Груевски за предметот „Насилство во Центар“, пресуди денеска Кривичниот суд. На Груевски му...

Државен завод за ревизија: Дел од надоместоците на СЈО биле незаконски исплатени во износ од 4,6 милиони евра

Државниот завод за ревизија констатирал дека во Специјалното јавно обвинителство износот на исплатените додатоци за 2015 година го надминува износот на исплатените средства за...

Меркел: Итен прекин на огнот во Нагорно Карабах

Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше денеска со ерменскиот премиер Никол Пашињан и со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, барајќи прекин на оружените судири.

Министрите на седница на Владата ќе потпишат Кодекс за етичко однесување

Владата денеска ќе ја одржи седмата седница, на која министрите ќе потпишат Кодекс за етичко однесување на членовите на Владата и носителите...