Предмет од СЈО завршил кај договорен судија?! Рибарев и Џолев сведочеа во случајот со Панчевски

НАШ ПРЕДЛОГ

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот...

Што по затворањето на Еуростандард банка? Прес на најголемиот акционер Трифун Костовски

Што по затворањето на Еуростандар банка? Во продолжение во живо прес конференција на најголемиот...

Поранешниот, но и актуелен претседател на Кривичниот суд, Стојанчев Рибарев и Иван Џолев како сведоци се појавија во судот во Велес за случајот Владимир Панчевски.

- Реклама -

Рибарев истакна дека по пристигнувањето на функцијата по Панчевски дел од судиите се жалеле дека биле распределувани случаи не преку АКМИС системот, туку на рака. За ова тогаш бил известен и судскиот совет.

- Реклама -

Џолев пак кога дошол на функцијата бил известен од Обвинителството дека била отворена истрага против поранешниот претседател и барале увид во дел од предметите.

- Реклама -

На рочиштето сведочеше и службеничка која работи на внесување на предметите во АКМИС системот. Таа потврди дека еден од предметите кој бил отворен од СЈО, рече дека не знае на кое звучно име се однесувал, но пристигнала наредба тој предмет да биде даден кај судијката Тања Михаловска. Иако службеничката се пожалила, сепак нејзината шефица одговорила дека тоа било наредба.

Екс Претседателот на Кривичен , Панчевски се товари дека спротивно на законот рачно и по своја волја ги распределувал судските предмети , надвор од таканаречениот АКМИС систем.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под...

Што по затворањето на Еуростандард банка? Прес на најголемиот акционер Трифун Костовски

Што по затворањето на Еуростандар банка? Во продолжение во живо прес конференција на најголемиот акционер Трифун Костовски:

Пендаровски -Бежоска: Побрзо да се обесштетат депонентите од „Еуростандард банка“

Сите надлежни институции да вложат максимални напори за обесштетување на депонентите, рече претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со гувернерката на Народната...

Во јули и август санкционирани 1529 мотоциклисти

Секторот за сообраќајни работи во Одделот за униформирана полиција при Бирото за јавна безбедност, во координација со организационите единици за контрола и...