Пожар проголта кафуле кај „Мавровка“ – истрагата во тек, се утврдуваат причините

НАШ ПРЕДЛОГ

Заев и Гаши имале приватна ручек средба, не се разговарало за формирање влада

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши денеска во хотелот Белви имале приватна ручек...

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е...

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев...

Гареж и пустош остави пожарот кој синоќа го проголта кафе-барот „Фонтана“ пред Трговскиот центар „Мавровка“.

- Реклама -

Од рано утрово екипите продолжија со истрагата, за утрвдување на причините поради по полноќ избил пожарот.

- Реклама -

„На булеварот Гоце Делчев во угостителски објект „Фонтата“ во сопственост на 34 годишниот М.А настанал пожар при што бил опожарен горниот дел, а целосно била опожарена терасата. Повредени лица нема, од страна на бригадата за против пожарна заштита пожарот е локалициран, а увид ќе се врши во текот на денешниот ден“, истакна Сузана Прањиќ, МВР.

- Реклама -

За среќа брзата интервенција, не дозоволи пламените јазици да се прошират и зафатат други објекти кои се наоѓаат во близина. Од ТППЕ велат дека пожарот го локализирале утрово околу 5 часот.

„Во 01:50 е примена дојава за пожар во Т.Ц „Мавровка“. Станува збор за терасата на кафе-барот „Фонтана“. Интервенирано е со седум противпожарни возила и 20 пожарникари. Пожарот локалицизран и изгаснат е комплетно некаде околу 05 часот. Беше зафатена голема површина и добра фаза на разгорен пламен“, посочи Владимир Симоновски.

Истрагата треба да покаже која е причината за пожарот кој избувна по време кога со одлука на Владата сите угостителни објекти се затворени поради коронавирусот.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

СДСМ: Согласно член 90, став 1 од Уставот, за мандатор е предложен Зоран Заев

 СДСМ и Коалицијата „Можеме“ го известила претседателот Стево Пандаровски дека мандатор за составување на новата Влада е лидерот на партијата Зоран Заев.

Заев утре го добива мандатот за Влада – Претседателот одлучува и наспроти правните дилеми

Претседателот Стево Пендаровски извести дека утре ќе му го додели мандатот на претседателот на СДСМ, Зоран Заев за формирање влада.

Опрема во вредност од 115 илјади евра – кревети, амбулантни возила и медицинска опрема за кичевската болница

Над 80 легла, амбулантни возила, респиратори и друга медицинска опрема за кичевската болница донираше Хуманитарната организација „Класје на добрината“.

Заев и Гаши попладнево одржуваат средба

Лидерите на СДСМ Зоран Заев и на Алтернатива Африм Гаши попладнево одржуваат средба во хотелот Белви на излезот од Скопје.