ИЗБОРИ

Array

Повторно зголемување на минималната плата, првото зголемување донесе тренд на зголемување на платите општо, вели Заев

НАШ ПРЕДЛОГ

ЕК го одобри лекот ремдесивир во ЕУ за тешките случаи на Ковид-19

Европската комисија соопшти денеска дека го одобрила користењето на лекот ремдесивир во третманот на тешки случаи на...

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со...

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен...
- Промо -

Зголемувањето на минималната плата во Македонија предизвика тренд на зголемувањето на платите општо смета Премиерот, Зоран Заев, според  кого  зголемувањето ќе продолжело.

- Реклама -

Овие зголемувања,  ќе овозможат до крајот на мандатот на Владата, да се достигне ветувањето за просечна плата од 500 евра во Македонија. Министерот за финансии, Тевдовски рече дека во 2018 година, просечната плата се зголемила за 5,7%, и додаде дека Владата ќе продолжи со напорите преку зголемувањето на платите да се спречи заминувањето на лекарите од Македонија.

Премиерот  не е задоволен од реализацијата на капиталните инвестиции во 2018, за кои, вети дека ова година Владата ќе посвети повеќе внимание. Посериозен фокус ќе им посветат на железниците, патиштата и гасификацијата.

- Реклама -

Репортер: Бесир Арифи

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Спасовски: Засега Владата нема да разговара за затворање на границата со Косово и со Србија

Комисијата за заразни болести на денешниот состанок не разговараше за евентуално затворање на северната граница, односно со Косово и Србија.

Загинал при извршување на работи во каменолом

На 02.07.2020 во 20.50 часот во Полициската станица за граничен надзор Сопот, М.Љ.(41) од с.Сопот, кумановско, вработен во каменолом, пријавил дека при...

Уапсена гевгеличанка – наместо во самоизолација, била на базен

На ден 02.07.2020 во 14:30 часот, на базен во Гевгелија, лишена е од слобода А.Г.(31) од Гевгелија, која не се придржувала на...

Во Белград прогласена вонредна ситуација

Градоначалникот на Белград Зоран Радојчиќ, на предлог на Штабот за вонредни ситуации, донесе одлука за прогласување вонредна ситуација, која стапува во сила...