Посебен режим во Дебар Маало – Нелоски до Шилегов: „Вие сте најлошиот градоначалник до сега“

НАШ ПРЕДЛОГ

Израел ги нападна „воените цели“ во близина на сирискиот Дамаск

Израелските авиони вечерва ги бомбардираа воените цели јужно од Дамаск, потврди ИДФ во соопштението, откако известија дека...

Жителите на Синичане сѐ уште на протест – Џемаили: Очекувам покана за втора средба во Владата

Жителите на Синичане и натаму протестираат поради прекинот на работите за водоводот во нивното село. Тие се...

Остатоците од курбаните фрлени по улица – се шири лоша миризба, опасност од ширење болести

Фрлени остатоци од курбаните насекаде и лоша миризба, ова е состојбата околу регионалниот пат на поранешната општина...

Копјата во синоќешното издание на дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21 ги кршеа градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов и поранешниот претседател на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, Владимир Нелоски.

- Реклама -

Шилегов обвини дека ВМРО-ДПМНЕ е виновна за продажбата на плоштадот во Скопје, а Нелоски рече дека за тоа веќе народот казнил на изборите во 2017 година.

- Реклама -

П. Ш: Вие како политичка партија го продадовте плоштадот на Град Скопје.
В.Н: Јасна ни е поентата.
П.Ш: Што ви е јасно од поентата? Дека го продадовте плоштадот
В.Н: Нема потреба од нервоза.
П.Ш: Не можам да не се нервирам за скопскиот плоштад. Дали вам ви е сеедно што се продава скопскиот плоштад?

- Реклама -

Нелоски вели дека ќе нама ниту еден капитален проект кој е ветен, започнат или реализиран во четири годишниот мандат на Шилегов, додавајќи дека планот за живот е најголемата лажна вест.

„Господинот Петре Шилегов е нервозен и нервозен е затоа што, господине Шилегов вие сте лош градоначалник на Град Скопје. Вие сте можеби еден од најлошите градоначалници во Скопје кои ги имало од било која партија.“, вели Нелоски.

Во дебатниот магазин првиот човек на Град Скопје, откри и дека се работи на посебен сообраќаен режим кој треба да им помогне на угостителите во Дебар Маало за по лесно справување со пандемијата на коронавирусот.

„На пример во Дебар Маало ќе утврдиме посебен сообраќаен режим, во текот на некои часа ќе биде забранет сообраќајот со цел угостителите кои имаат мали тераси, ќе може да ја изнесат урбаната опрема со соодветна дистанца и тоа да не им влегува во новиот трошок, туку за веќе поставената тераса да им биде надоместокот.“, рече Шилегов.

На крајот од емисијата се дебатираше и за ФК Вардар, за кој Шилегов рече дека има долг од 2 милиони евра и поради тоа не може да го преземе Град Скопје во своја сопственост. Нелоски му го подари грбот на клубот и како поранешен фудбалер го замоли Шилегов да се изнајде решенија за спас на клубот.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Жителите на Синичане сѐ уште на протест – Џемаили: Очекувам покана за втора средба во Владата

Жителите на Синичане и натаму протестираат поради прекинот на работите за водоводот во нивното село. Тие се уште се на Шар планина....

Остатоците од курбаните фрлени по улица – се шири лоша миризба, опасност од ширење болести

Фрлени остатоци од курбаните насекаде и лоша миризба, ова е состојбата околу регионалниот пат на поранешната општина на Осломеј. Овие денови ваквата...

Дали се во опасност учениците во училиштата? – Педијатарот Кокале: Децата многу малку се заразуваат

Нема опасност ако учениците се вратат во училиштата. Податоците од СЗО, но и случаите во земјава покажуваат дека децата многу малку се...

Прекината потрагата по 16 годишното момче поради лоши временски услови – продолжува изутрина со специјалци на МВР

Лошите временски услови ја прекинаа потрагата по 16 годишното момче, кое вчера по 18 часот исчезна во водите на Преспанското езеро. По...