НАЈНОВА ВЕСТ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Полскиот надбискуп Полак во Ватикан пријавил случај со полски владика кој криел злоставување на деца

НАШ ПРЕДЛОГ

Рот: Се надеваме првата Меѓувладина конференција со Скопје и Тирана да се одржи наесен

Германскиот министер за европски прашања Михаел Рот изјави дека неговата земја се надева оти првата Меѓувладина конференција...

Вкупно 11.904 лица од март до мај останале без работа

 Во периодот од 11 март до 31 мај годинава 11.904 лица се стекнале со статус на невработени...

Без стипендии во време на пандемија – студентите го обвинуваат министерството дека ги изгубило документите

И покрај тоа што нивните семејства се во економска криза поради пандемијата на Ковид-19, некои студенти останаа...

Архиепископот на полската Католичка црква, надбискупот Војчих Полак, вчера во Ватикан пријавил случај со полски владика, обвинет дека заштитувал свештеници за кои се знае дека сексуално злоставувале деца.

-Барам свештениците, монахињите, родителите и наставниците да не се водат според погрешната логика на заштита на Црквата, што всушност крие сексуални насилници, изјави Полак во изјавата.

- Реклама -

„ Меѓу свештенството нема место за сексуална злоупотреба врз малолетни лица. Ние не дозволуваме прикривање на вакви злосторства“, истакна тој.

Сега се очекува Ватикан да назначи лице кое ќе го испита случајот.

Случајот излезе на виделина по филмот на браќата Томаш и Марек Секиески, прикажан во саботата, на кој се гледа како владиката Едвард Јаниак во градотот Калиц, не прави ништо против свештениците познати по злоупотреби на деца.

Документарниот филм „Игра на скриените“ ја раскажува приказната за двајца браќа, жртви на сексуална злоупотреба од страна на свештеник, кој ја имал премолчената, но очигледна, заштита на Едвард Јаниак, денеска на позицијата титуларен епископ на Калиц.

-Филмот, што штотуку го гледав, покажува дека не се почитувале постојните норми за заштита на децата и младите во Црквата,  одговори архиепископот Полак во видео пораката, барајќи од Светиот престол,  преку нунцијатурата, да отвори истрага за недостаток на реакција.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Вкупно 11.904 лица од март до мај останале без работа

 Во периодот од 11 март до 31 мај годинава 11.904 лица се стекнале со статус на невработени лица, за кои претходно имало...

Без стипендии во време на пандемија – студентите го обвинуваат министерството дека ги изгубило документите

И покрај тоа што нивните семејства се во економска криза поради пандемијата на Ковид-19, некои студенти останаа без стипендии. Некои од нив...

Скрининг на 60 полицајци од меѓународниот контингент во Гевгелија

Откако еден полицаец од унгарскиот контингент, кој беше дел од граничната полиција на нашата јужна граница, добил позитивен резултат на Ковид-19 кога...

Интензивно се гради браната „Конско“, досега 60 отсто од изградбата е завршена

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков, беа на локацијата кадешто во...