НАЈНОВА ВЕСТ

Владата ги прифати препораките: Полициски час во жариштата од четврток од 21 часот,...

Министерот за здравство Венко Филипче, потврди дека Владата ги прифатиле препораките од Комисијата за заразни болести. „Има многу...

Почна полицискиот час од 16 часот – ангажирана цела полиција, извадени 27 илјади дозволи

НАШ ПРЕДЛОГ

После три дена, регистриран смртен случај во Шпанија од Ковид-19

После три дена затишје, во Шпанија е пријавен смртен случај од коронавирус. Со...

Додека Македонија носеше одлука за враќање на полицискиот час, на само 80 километри се играше фудбал и тоа со публика

Владата вечерва донесе одлука за враќање на полицискиот час и тоа во општините кои во последниот период...

Вознемиреност во липковските села, за три дена 24 позитивни случаи и три починати од Ковид-19

„Во Куманово, Матејче и Слупчане се селата со најголем број на заразени со Ковид-19. ТВ21 дојде овде...

„Во споредба со другите денови, денеска полицискиот час во целата земја започна во 16 часот. Улиците се празни, а поминуваат само полициски возила за да проверат каква е состојбата“, вели репортерката на ТВ21.

Само еден час пред да почне полицискиот час, во градот можеа да се забележат многу возила кои се враќаа накај нивните домови. Некои користеа велосипед за да заминат побрзо. Клупите на скопскиот плоштад – празни. ТВ21 праша неколку граѓани – што мислат за мерката полицискиот час да почнува од 16 часот?

- Реклама -

Според владините мерки, полицискиот час за сите граѓани за време на викенд ќе трае 24 часа, односно од 16 часот в петок до 5 наутро в понедленик. Исто така, Владата одлучи – лицата над 67-годишна возраст од денеска ќе можат да се движат само од 10 до 12 напладне, а младите до 18 години имаат целосна забрана, освен од понеделник до петок од 13 до 15 часот. Се забранува движењето на граѓаните на јавни места и јавни површини во групи поголеми од две лица, при што тука не се вбројуваат лицата помали од 14 години, доколку се деца на родител кој е дел од групата од двајца.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Додека Македонија носеше одлука за враќање на полицискиот час, на само 80 километри се играше фудбал и тоа со публика

Владата вечерва донесе одлука за враќање на полицискиот час и тоа во општините кои во последниот период беа жаришта на коронавирусот. Тоа...

Вознемиреност во липковските села, за три дена 24 позитивни случаи и три починати од Ковид-19

„Во Куманово, Матејче и Слупчане се селата со најголем број на заразени со Ковид-19. ТВ21 дојде овде за да види што велат...

Пратеникот Мухамед Зекири и неговото семејство хоспитализирани во болница, но во добра здравствена состојба

Пратеникот и потпретседател на СДСМ Мухамед Зекири, неговата сопруга и малата ќерка се хоспитализирани во болница. Ова го изјави министерот Венко Филипче...

„Полицискиот час важи до понеделник, за понатаму ќе носиме одлуки дополнително“, рече Филипче

Граѓаните се прашуваат што ќе биде после понеделник, односно дали ќе остане полицискиот час и натаму на сила? Одговори Филипче на прес-конференцијата...