НАЈНОВА ВЕСТ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Почна изградбата на автопатот Скопје – Блаце – багерите работат, жителите на Блаце се бунат за цената

НАШ ПРЕДЛОГ

Закани за бомби во трговски центри и училишта во Санкт Петербург

Неколку трговски центри и училишта во рускиот град Санкт Петербург добија закани со бомби, изјави неименуван полициски...

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

 Овие две недели треба да се искористат за максимален фокус на здравственото прашање, како и за комуникација...

Затворена уште една конфекција во Штип поради вработен позитивен на коронавирус

По состанокот со кризниот штаб, градоначалникот на Штип, Благој Бочварски напомена дека од денеска 336 граѓани се...

Багерите работат…

Полицијата се грижи и за нивната безбедност…

- Реклама -

„Се чини им дојде крај на ветувањата кои траеја повеќе од една деценија за изградба на автопатот Скопје – Блаце, бидејќи работите за негова изградба веќе почнаа на терен“, истакна репортерката на ТВ21.

Работите почнаа по отуѓувањето на три парцели земјиште кое им припаѓаше на жители на Блаце. 65 други сопственици на земјиште и натаму не се согласуваат со цената што има ја одреди државата. Некои од нив се жалеа на суд.

„Од 68 сопственици кои беа тука, тројца потпишаа и за нив немаме информации кои се бидејќи нивна работа е дали ќе потпишат или не. 65 други сопственици, сите се жалевме и го дадовме предметот на суд. Записникот отпадна и државата не принуди да правиме дополнителни трошоци само затоа што не се согласуваме со цената“, посочи Фати Барди.

Но не сите сопственици се жалеле. Поради изолацијата заради пандемијата, жалба не можел да поднесе и Зељќиф Барди и сопствениците на земјиште кои живеат во Елезхан, поради затворените граници.

„Другиот дел што го имаат жители на Косово, тие не можеа да излезат а државата го искористи тоа време“, порача Зељќиф Барди.

За да го изразат своето незадоволство за цената, најавуваат и протест , и велат дека ќе ги спречат градежните работи.

„Ние ќе организираме протест, но поради тоа што е време на пандемија и не сакаме да ги прекршуваме законите на државата, да ги почитуваме и затоа дојдов само за да кажам во името на сите кои сме против“, додава Фати Барди.

И надлежните во неколку наврати изјавија дека независно од жалбите, работите ќе продолжат, а објаснија дека ниската цена за отуѓување е бидејќи Блаце е планинско место, со дрвја, главно нискостеблести и со земјоделско земјиште.

Почетокот на работите го најави и координаторот на проектот, Бујар Османи и сега е делот од прават фаза на изградбата на автопатот Скопје – Блаце. Прата фаза е во должина од 2.5 км и треба да заврши за 18 месеци.

Од друга страна, сообраќајот за автомобили се одвива непречено, по стариот пат кој исто така се проширува.

Почна изградбата на автопатот Скопје – Блаце – багерите работат, жителите на Блаце се бунат за цената

Почна изградбата на автопатот Скопје – Блаце – багерите работат, жителите на Блаце се бунат за цената

Gepostet von TV21 am Montag, 18. Mai 2020

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Османи: Вонредната состојба да се искористи за максимален фокус врз здравственото прашање, но и за комуникација меѓу партиите

 Овие две недели треба да се искористат за максимален фокус на здравственото прашање, како и за комуникација меѓу политичките партии, за да...

Затворена уште една конфекција во Штип поради вработен позитивен на коронавирус

По состанокот со кризниот штаб, градоначалникот на Штип, Благој Бочварски напомена дека од денеска 336 граѓани се во изолација што е најголема...

Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Собранието на Косово со 61 глас „за“ 24 „против“ и еден „воздржан“ ја избра новата влада, која ќе ја води кандидатот на...

Нова Влада се бира во косовското Собрание – поддржувачите на Курти протестираат (видео)

 Собранието на Косово со полчасовно задоцнување на почна вонредната седница, на која треба да се гласа за предлогот на кандидатот на Демократскиот...