Почина кичевскиот муфтија Хаџи Мурат Ефенди Хусеини

НАШ ПРЕДЛОГ

Пожар во станбена зграда во Чешка, 11 лица загинаа (видео)

Пожар во 13-катна станбена зграда во чешкиот град Бохумин однесе 11 животи, меѓу кои и на три...

Мал авион се сруши во Грција (ВИДЕО)

Мал авион се сруши откако удри во куќа во северниот дел на Грција.

Лидерите на Либан знаеле за бродот-бомба? – Претседателот со една изјава ги разбесни новинарите

Претседателот на Либан, Мишел Аун знаел за залихите на експлозивниот материјал кој бил складиран во бејрутското пристаниште...

Шеесет и осумгодишниот муфтија на кичевското муфтиство, Хаџи Мурат Ефенди Хусеини почина од Ковид-19.

- Реклама -

„Тој целиот свој живот го посвети на исламот и организацијата на религиозниот живот во Кичево и низ целата територија на ИВЗ. Тој беше учител на исламот, мудар, претпазлив, паметен, праведен, дарежлив, близок до луѓето, солидарен во секој момент и ситуација. Тој почина кога сè уште ја имаше религиозната и интелектуалната моќ да придонесува уште во служба на верата, а денеска отиде на другиот свет. Останува на нас да се молиме на семоќниот Аллах да го помилуваме со својата бесконечна милост, истакна секретарот на Муфтиството во Кичево“, Ќамил Рушити.

- Реклама -

Погребот ќе се изврши денеска со посебен протокол во гробиштата на родното кичевско село Шутово.

- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Мал авион се сруши во Грција (ВИДЕО)

Мал авион се сруши откако удри во куќа во северниот дел на Грција. Според информациите, пилотот го преживеал...

Лидерите на Либан знаеле за бродот-бомба? – Претседателот со една изјава ги разбесни новинарите

Претседателот на Либан, Мишел Аун знаел за залихите на експлозивниот материјал кој бил складиран во бејрутското пристаниште пред скоро три недели пред...

Брод испушта тони гориво во кристално бистрата вода – прогласена вонредна состојба

Островската држава Маурициус прогласила „вонредна состојба во округот“ откако насукан брод „М В Вукашио“ во близина на пристаништето започнал да испушта нафта...

Тенк и подморница споени во едно – руската војска ги покажа новите иновации на моќниот Т-72

На видео снимките од маневрот на Централниот воен округ кој ги објави Министерството за одбрана на Русија може да се види подводното...