Платежни картички за над 324 илјади граѓани, проверете дали сте добиле парична помош од државата

НАШ ПРЕДЛОГ

Косово ги отвора границите кон Македонија, Албанија и Србија

Владата на Косово на денешната попладневна седница одлучи „да ги отвори државните граници на Република Косово“ со...

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете...

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а...

Владата ја претстави интернет страницата на која може да се провери дали сте добитник на платежна картичка од 9,6 и 3 илјади денари за купување домашни производи.

- Реклама -

Меѓутоа веб страната тешко се отвораше или пак многу бавно.

- Реклама -

Граѓаните за да видат дали се на листата корисници на оваа мерка треба само да го внесат нивниот матичен број. Ангеловска рече дека тимот ќе работи на проблемот со цел граѓаните да немаат такви тешкотии.

- Реклама -

Банките ќе ги делаат платежните картички или ќе ги информираат граѓаните да ги подигнат картичките од нивните експозитури. Платежните картички ќе можат да ги користат 324.479 граѓани, а оваа мерка државата ја чинела 28 милиони евра. Картичките граѓаните ќе можат да ги користат до 15 август.

Во меѓувреме, за вработените во бизнис секторот, Владата уште еден месец обезбеди минимална палта од 14 500 денари. Услов за аплицирањето на компаниите за оваа државна помош, е тие да имаат 30% пониски приходи во текот на кризата, за разлика од истиот период минатата година.

Од ВМРО-ДПМНЕ мерката ја оценија како манипулација и чист поткуп за купување гласови пред изборите.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

🔴 [ВО ЖИВО] Протест во Тетово

Во Тетово попладнево е организиран масовен протест против поскапувањето на струјата. Во продолжение следете го протестот во живо на...

Костовски: Сценариото се спремало – тие кои знаеле дека ќе се затвори банката, си ги повлекле парите

Најголемиот акционер во „Еуростандард Банка“, Трифун Костовски денеска на прес конференција посочи дека сценариото се спремало, а тие кои знаеле од Народната...

Бројот на активни случаи од ковид-19 намален под 3.000 – пристапот на широко тестирање дава резултати

Институтот за јавно здравје денес регистрира намален број на активни случаи – 2950. После подолг период бројот на активни случаи е под...

Што по затворањето на Еуростандард банка? Прес на најголемиот акционер Трифун Костовски

Што по затворањето на Еуростандар банка? Во продолжение во живо прес конференција на најголемиот акционер Трифун Костовски: