Пет египетски „инфлуенсерки“ осудени на две години затвор – објавувале непристојни видеа на Тик Ток

НАШ ПРЕДЛОГ

109 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 11942, оздравени 422 пациенти – починатo e 1 лицe

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 762 тестирања, а регистрирани се 109...

Одлуката за поскапување на струјата ќе остане – МЕПСО: Граѓаните не ги „болат“ парите за интернет, а за струјата реагираат

“Граѓаните не ги болат парите за интернет, а кога станува збор за електричната енергија реагираат. Не треба...

Ахмети ги покани на маса албанските партии – Заев: Ова е притисок од ДУИ за позицијата премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ги покани на средба четворицата претседатели на албанските парламентарни партии, на Алтернатива,...

Пет „инфлуенсерки“ од Египет се осудени на две години затвор и казна од речисио 19.000 долари поради „објавување непристојни видеа” на апликацијата Тик-Ток.

- Реклама -

Затворската казна за петте млади жени е првата изречена во рамки на кампањата на властите против „инфлуенсерите“ на интернет. Како одговор на оваа судска одлука, активистите покренаа интернет-кампања, со цел девојките да бидат пуштени на слобода.

- Реклама -

Во обвинението, официјално е наведено дека жените ги прекршиле вредностите и принципите на египетското општество и објавувале непристојни фотографии и видеоснимки што му штетат на јавниот морал.

- Реклама -

Три од осудените инфлуенсерки, исто така, се осудени за учествување во непристојни видеоповици кон мажи.

Во Египет неодамна беа уапсени повеќе лица, главно жени кои се популарни на видеоплаформата Тик-Ток. 

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Одлуката за поскапување на струјата ќе остане – МЕПСО: Граѓаните не ги „болат“ парите за интернет, а за струјата реагираат

“Граѓаните не ги болат парите за интернет, а кога станува збор за електричната енергија реагираат. Не треба да се споредува цената на...

Ахмети ги покани на маса албанските партии – Заев: Ова е притисок од ДУИ за позицијата премиер

Лидерот на ДУИ, Али Ахмети ги покани на средба четворицата претседатели на албанските парламентарни партии, на Алтернатива, Африм Гаши, на Движење Беса,...

До кога е рокот за давање мандат? – Џафери за ТВ21: Без избран претседател, Собранието не е конституирано

Различните толкувања околу тоа дали е конституиран парламентот  и дали течат роковите во кој досегашниот претседателот на Собранието Талат Џафери треба да...

Со верификација на мандатите на пратениците Собранието е конституирано, велат од кабинетот на Пендаровски

Согласно уставните одредби во член 90 став 1 рокот за доделување на мандатот е десет дена од констиуирањето на Собранието.