Пендаровски -Бежоска: Побрзо да се обесштетат депонентите од „Еуростандард банка“

НАШ ПРЕДЛОГ

Мухамед Зеќири со обвинувања до Арбр Адеми – екс министерот возврати „Дежурен провокатор кон ДУИ“

„Министерството за образование од минатиот мандат покажало негрижа за почетокот на новата учебна година, а министерот Адеми...

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците...

Дескоска: „Дебатава“ за импичмент наликува на она „нишајте го бродот за нешто да се случува“

Поранешната министерка за правда на социјалната мрежа Фејсбук попладнево објави свој став по однос на најавите дека...
-Реклама-

Сите надлежни институции да вложат максимални напори за обесштетување на депонентите, рече претседателот Стево Пендаровски на денешната средба со гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска која го информираше за затворањето на „Еуростандард банка“ АД.

Гувернерката го информираше Пендаровски и за активностите кои координирано и интензивно се преземаат за обесштетувањето на депонентите да почне во законските рокови, но и порано од тоа.

- Реклама -

-Пендаровски и Ангеловска-Бежоска истакнаа дека е важно да се вложи максимум за поскоро отпочнување на исплатата на обесштетувањето на граѓаните од страна на Фондот за осигурување на депозити, и пред законски предвидениот рок од 20 дена, стои во соопштението од Кабинетот на Претседателот.

Пендаровски на средбата изрази очекување дека банкарскиот систем и понатаму ќе биде стабилен. Напомена и дека е особено важно Народната банка и натаму да продолжи со успешно остварување на своите законски цели и задачи, давајќи клучен влог за успешна монетарна политика, за финансиската и макроекономската стабилност на земјава. 

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Од огнено оружје повреден 16-годишник, приведен негов врсник

МВР соопшти дека вчера околу 16 часот се случил инцидент, откако 16-годишник бил повреден и пренесен на скопските Клиники, а како осомничен...

Ситуацијата е сериозна, добро е што финансискиот сектор е стабилен, смета Бесими

Министерот за финансии Фатмир Бесими смета дека во актуелната ситуација што ја предизвика ковид-кризата, добро е што финасискиот сектор е стабилен.

Димитров на средби во германското МНР со фокус на преговарачката рамка и усвојувањето на Економскиот инвестициски план за регионот

По вчерашните средби со советниците на претседателот Франк-Валтер Штајнмаер и на канцеларката Ангела Меркел, вицепремиерот задолжен за европски прашања Никола Димитров денеска...

Во општина Гостивар сите училишта започна со работа, на прв час 660 првачиња

На почетокот на новата учебна година 2020/21 година во училишните клупи во десетте основни училишта и нивните подрачни единици во општина Гостивар...

Побаран притвор за скопјанец поради силување и физички напад

Скопското обвинителство донесе Наредба за спроведување истражна постапка против едно лице , скопјанец на 55 годишна возраст, поради основано сомнение дека го...