Печалбарите носат милиони евра во Македонија, Владата ќе ја разгледа можноста за укинување на 14-дневната изолација

НАШ ПРЕДЛОГ

Хрватски епидемиолог за употреба на руската вакцина во Хрватска: Ни случајно!

Дијана Мајер, епидемиолог во Хрватскиот завод за јавно здравство (ХЗЈЗ) и водител на Одделот за следење и...

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

14-дневната самоизолација на која мора да се согласат сите државјани на Македонија кои доаѓаат од странство, се пречка за доаѓањето на печалбарите. Министерот за економија Крешник Бектеши вели дека Владата ќе се разгледа можноста за укинување на оваа мерка за лицата кои приложат негативен ПЦР тест за Ковид-19.

- Реклама -

„Ние ќе ја разгледаме повторно оваа одлука која ја усвоивме, а е предлог на Комисијата, но важно е да се нагласи фактот дека токму во периоди на такви пандемии ние како влада важно е да ги усвоиме предлозите на комисијата бидејќи тоа е институција која е најповикана во такви случаи базирајќи се од здравствен аспект, врз чија основа тие ги носат предлозите.“, рече Бектеши.

- Реклама -

Печалбарите чекаа една година, а сега  не можат да се вратат во татковината и да ги посетат своите роднини токму поради 14 дневната изолација.

- Реклама -

„Ние да дојдеме таму, да изгубиме 14 дена, деновите ни се броени, не знам како да кажам, ова навистина е невозможно“

„За тестот не е проблем, но тоа со карантинот е многу“

Иако Министерството за економија нема податоци колкави ќе бидат загубите доколку не дојдат печалбарите, Бектеши вели дека тие трошат стотици милиони евра за време на летните одмори во нашата земја.

„Што се однесува до минатите години ние можеме да кажеме дека цифрите  кои ги имаме врз база на испратените пари од печалбарите надминуваат стотици милиони евра, кои се многу важни за благосостојбата на дел од граѓаните во земјава, но истовремено и за економијата,  особено за микро компаниите и малите кои директно зависат од печалбарите во летната сезона.“, вели Бектеши.

За печалбарите не е логично одморот да го поминат во изолација, затоа повеќето од нив се плашат да тргнат на пат кон татковината. Бектеши рече дека граѓаните се однесуваат одговорно, ги почитуваат мерките , држењето дистанца и носење заштитна опрема, па поради тоа владата ќе предложи укинување на овие мерки.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи истовар на комунален смет и...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот собраниски спикер, тогаш неговиот чекор...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...