Пауновски: Кафематите се запечатуваат и исклучуваат од струја

НАШ ПРЕДЛОГ

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да...

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141...

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020...

Државниот пазарен инспекторат досега изрекол забрани за работа на 228 кафемати што биле во функциија кај бензински станици, тобакомаркети, колонијални продавници и а други места, како превентивна мерка за спречување на ширењето на коронавирусот. Кафематите се запечатуваат и исклучуваат од напојување со струја.

- Реклама -

Стојко Пауновски, директор на Државниот пазарен инспекторат, денеска на прес-конференција појасни дека инспектороте ги затвораат превентивно кафематите  затоа што има опасност за ширење на заразата  поради  тоа што на на овие апарати се притискаат копчиња за да се добие производ, но и се забележани групирања на луѓе околу нив.

- Реклама -

-Дел од сопствениците на апаратите се повикани, разговарано е со нив да не доставаат дополнително вода и кафе во тие апарати да не дојде до повторно користење, а онаму каде што постапуваат инспекторите со самото лепење на службен печат од страна на инспекторите лепењето на службен печат воедно го вршат и со исклучување од напојување на електрична енергија, рече Пауновски, дополнувајќи дека инспекторите проверуваат дали се отстрануваат налепниците кои се службен печат и оти тоа е казниво.

- Реклама -

Пауновски дополни дека и сопствениците на затворените 154 угостителски објекти треба да пријават ако некој им го отстани службениот печат за забрана за работа за да не добијат покрај паричната казна и кривична пријава.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:...

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост...

Силно невреме во Мостар

Во попладневните часови Мостар е погоден од силно невреме, а голема количина дожд и силен ветер им создадоа проблеми на жителите на...

Гужва на грчката граница – над 1.000 автомобили во колона долга 20 километри (ВИДЕО)

Над 1.000 граѓани од Албанија кои работат во Грција денеска беа заглавени во гужва на границата пробувајќи да влезат пред најавените мерки...