Kryetari i SBASHK-ut Rrahman Jashari, ka bërë të ditur para medieve se greva ka filluar në shumë shkolla dhe ajo do zgjasë deri në orën 12:00. Jashari kërkoi nga Qeveria që të kërkojë falje për premtimin që sipas tij nuk e kanë mbajtur. Gjatë ditës së djeshme SBASHK kërkoi nga institucionet shtetërore qendrore e lokale që të mos bëjnë presion...
Liria e medieve në Kosovë është përkeqësuar në krahasim me vitin e kaluar. Kosova sivjet ka rënë për dy pozita, ku zë vendin e 100-të, kurse vitin e kaluar ishte në pozitën numër 98. Kjo bëhet e ditur nga raporti i përvitshëm për lirinë e shtypit në botë, i cili mbulon 199 vende dhe territore, e që është publikuar...
Ministi i Punëve të Jashtme Hashim Thaçi, pas takimit me homologun e tij gjerman, ka udhëtuar për në Vatikan. Thaçi që në mëngjes do t’i fillojë takimet zyrtare me kryepeshkopët katolikë të Vatikanit. Takimin e parë zëvendëskryeministri Thaçi do ta ketë me presidentin e Këshillit Papnor të Selisë së Shenjtë për Familjen Vincenzo Paglian, dhe peshkop emeritus i dioqezës së Terni-Narni-Amelia...
Mëngjesi i sotëm, sipas vendimit të Sindikatës së Arsimit, do t’i gjejë klasat e zbrazura, e mësimdhënësit në grevë. Ndërkohë reagimet nga ana e Qeverisë nuk kanë të ndalur, pas deklaratave të mbrëmshme të ministrit të arsimit, dhe atij të financave, sipas të cilëve mësimdhënësit nuk duhet të futeshin në grevë, sot vije edhe reagimi nga Kryeministri Mustafa. Ai...
Sigal Prishtina sonte në Bulgari luan ndeshjen kryesor të këtij sezoni. Kampionia në fuqi e Kosovës sonte në Samokve të Bullgarisë zhvillona ndeshjen e dytë të finales së Ligës Ballkanike, kundër Rilskit. Basketbollistët e Sigal Prishtinës, tashmë ndodhen në Bullgari dhe të gatshëm si asnjë herë më parë për finalen e Ligës Ballkanike. Të përgatitur, e të motivuar maksimalisht kryeqytetasit sonte në...
Sot do të mbahet “Konferenca rajonale për siguri në komunikacionin rrugor dhe aktivitetet në kuadër të dekadës së veprimit për sigurinë rrugore 2011-2020”, kjo konferencë do të mbahet në Prishtinë, e cila do të organizohet nga Policia e Kosovës dhe Misioni i OSBE-së. Në këtë konferencë pritet të marrin pjesë përfaqësues nga shtetet si: Kosova, Shqipëria, Maqedonia, Mali i Zi,...
Në Gjykatën Themelore në veri të Mitrovicës edhe sot do të vazhdojë fjala përfundimtare e mbrojtjes në lidhje me rastin “Drenica 1”. Dje fjalën e tyre e thanë avokati i Sahit Jasharit, Tahir Rrecaj dhe avokati i Ismet Haxhës, Mahmut Halimit. Ndërsa, pëveç këtyre dyve fjalën e fundit do ta thonë sot edhe avokatët e Sylejman Selimit, Sami Lushtakut, Sabit...
video
Shikoni këtë video incizim nga një qytet i Rusisë, ku një grua shofere bie në pikë të hallit si të dalë nga një vendparkimi që në kushte normale me dy-tri përpjekje delet pas asnjë problem, kjo e uruar ka bërë hiq me pak se 6 minuta duke manovruar vetëm para e mbrapa ndërkaq që nuk i ka shkuar mendja...
Ministria e Punëve të Brendshme të Arabisë Saudite ka njoftuar se ka arrestuar 93 persona, shumica e të cilëve i përkasin grupi të shtetit islamik IS, duke parandaluar kështu një varg të sulmeve. Në mesin e të arrestuarve, 65 prej tyre janë shtetas të Arabisë Saudite, njofton TetovaSot. Një nga shtetasit sauditë dhe dy sirianë të cilët kishin planifikuar sulme vetëvrasëse...
Me organizim të Ambasadës amerikane në Prishtinë, kuarteti Ari Roland Jazz Quartet do të vijë nga Nju Jorku, për të performuar disa koncerte në Kosovë. I pari prej tyre do të mbahet në hënën, më 4 maj, në teatrin “Oda” në kryeqytet. Kuarteti Ari Roland është frymëzuar nga muzika jazz e viteve 1930-1950, njëherit e njohur si periudha e artë...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com