На 18.03.2019 година во 11.10 часот на крстосница од улиците „11-ти Ноември“ и „Васил Главинов“ во Куманово, патничко возило „Голф“ со кумановски регистарски ознаки, управувано од С.Р.(65) од село Липково, удрилo во мопед „Кавасаки“ со белгиски национални ознаки, управуван од А.А.(26) од село Челопек, кумановско и паркирано патничко возило „Ауди“ со швајцарски национални ознаки, сопственост на Ф.М.(32) од Куманово....
По налог на Јавен обвинител утрово е уапсен поранешниот градоначалник ма Карпош и актуелен претседател на партијата Гром, Стевчо Јакимовски, пишува Телма. Јакимовски треба да биде изведен пред судија на претходна постапка во Кривичниот суд. Како што дознава Телма тој е осомничен во истрага на СЈО, Хармонија.
ОВЕН Работа: Со личност во знакот Близнаци, може да остварите позитивна работна соработка која би траела на долги патеки во иднина. Љубов: Посакувате да ви се случи некоја нова љубовна врска, и подготвени сте за нови случувања. Здравје: Пролазна главоболка. БИК Работа: Денешниот ден не е добро поставен за нови работни предизвици, ниту за било какви важни случувања. Љубов: Постои фатална привлечност помеѓу вас и...
Доаѓа летното сметање на времето, денот се зголемува, а часовникот оди напред еден час. Во последниот викенд месецов, ноќта во 2 часот меѓу 30 и 31 март почнува летното сметање на времето. Стрелките на часовникот треба да се поместат за еден час нанапред, односно времето во 2 часот, ќе се смета како да е 3 часот. Преминувањето на времето од зимско кон...
По завршувањето на работната група која денеска го разгледуваа законот за Јавно Обвинителство во Министерството за правда, на прес конференција министерката, Рената Дескоска изјави дека по долгата средба е прегледан целиот закон, но со претставниците од ВМРО-ДПМНЕ не бил пронајден заеднички јазик околу СЈО, пренесува ТВ21. https://www.facebook.com/tv21hd/videos/830512300649831/ „Разговаравме член по член, го поминавме целиот закон, ако на другите членови можевме да...
„Руската федерација ја признава земјата под новото име Република Северна Македонија“, вака стои во соопштението кое вечерва беше објавено од страна на Министерството за внатрешни работи на Русија. Претходно, рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров кажа дека ќе го прифатат секое решение за спорот за името ако тоа има широка поддршка од народот и е во рамките на правото,...
На судското рочиште за случајот „Маџар Телеком“ сведочеше поранешниот претседател на одборот на директори , Дејан Мицковиќ. Мицковиќ потврди  дека добивал закани за да не сведочи за случајот “Маџар Телеком“. За заканите ги известил надлежните органи, поранешниот јавен обвинител, Љупчо Шврговски, а потоа и поранешниот-обвинителот, Марко Зрлевски. Во текот на неговиот исказ, тој додаде дека и покрај фактот што...
Предлог законот за безбедност, може да ја сконцентрира власта на Премиерот врз државните служби за безбедност. Преку ова Тело со кое ќе раководи Премиерот, се предвидува да се координира работата на Агенцијата за национална безбедност, ОТА и Бирото за јавна безбедност , и  според универзитетскиот професор по безбедност, Марјан Ѓуровски, новиот закон им одзема некои од  надлежностите на  Претседателот...
Мухамед Сејдини, кој вчера беше избран за прв човек на ФФМ, во интервју за ТВ21, вети дека ќе организира средба со директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски, со цел да се решат сите сомнежи кои тој ги има за работата на ФФМ. Тој меѓу другото рече дека подобрувањето на инфраструктурата е главна цел и вети дека...
Албан заедно со неговиот пријател се вратија назад од границата Белановце-Станчиќ. Мислејќи дека граничниот премин е пуштен во употреба, тргнале кон Гњинале. Но, мораа да се вратат назад. Велат дека се разочарани поради тоа што границата и понатаму е затворена. „Работите беа до никаде. Веќе две години не лажат. Јас честопати доаѓам тука. Да беше отворена границата, ќе поминев со...
WP Facebook Auto Publish Powered By : XYZScripts.com