Падна либанската Влада – протестите продолжуваат

НАШ ПРЕДЛОГ

Гордана Јанкуловска веќе спроведена во КПУ – Идризово

Гордана Јанкуловска, како осудена со четири години затвор во случајот „Тенк”, веќе е спроведена во КПУ-Идризово.

Во Кичево само едно основно училиште со дозвола за настава со физичко присуство до деветто одделение

Секторот за образование на општина Кичево соопшти дека од страна на надлежната Комисија само едно општинско основно...

Преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Според најновите податоци, во светот со новиот коронавирус до сега се заразени 33.385.696 лица. Од последици од...
-Реклама-

Протестите во Либан поради големата експлозија во Бејрут продолжуваат, иако попладнево Владата предводена од Хасан Диаб поднесе оставка.

Во протестите во Либан кои почнаа неколку дена по експлозијата стотици лица се уапсени, повредени, а еден полицаец е убиен.

- Реклама -

Демонстрантите продолжуваат со протетсите иако нивното главно барање беше Владата да понесе одговорност за експлозијата во која загинаа најмалку 160 лица. Тоа и се случи попладнево, кога министерот за здравство Хамад Хасан соопшти дека владата е во оставка.

– Целата Влада поднесе оставка, соопшти Хасан.

- Реклама -

Истражен судија денеска почна да ги испитува директорите на безбедносните агенции на Либан за разорната експлозија.

Во експлозијата во Бејрут загинаа најмалку 160 луѓе, а 6.000 се повредени, додеа 20 се водат како исчезнати. Експлозијата беше предизвикана од 2.700 тони амониум нитрат, складиран во пристаништето во Бејрут пред шест години. 

Дневен хороскоп за понеделник (28. септември 2020)

ОВЕН Работа: Без да се двоумите, ги користите фамилијарните врски за да ја унапредите работата.

Во Нагорно-Карабах за два дена убиени 59 војници, амбасадорот во Москва јавува дека денеска загинале 30 Ерменци

Локалните власти во Република Нагорно-Карабах, како дел од Азербејџан, а во која доминира  ерменското население, денеска соопштија дека уште 28 нејзини војници...

Средства за дезинфекција со поминат рок – Директорот Стојанов: „Не ги користевме“

Ова е магацинот на Центарот за јавно здравје-Скопје. Водејќи се по фотографиите и видеата кои пристигнаа до редакцијата на...

Осуда од Европската комисија за полициската бруталност против Ромите

Европската Комисија е запознаена и ја осудува полициската бруталност против лицата од ромско потекло во Битола минатата недела, јави дописничката на МИА...

Негувателка и 13 деца од битолска градинка се во изолација поради позитивен случај на воспитувачка

Една негувателка и 13 деца на претшколска возраст се во изолација, откако е потврдено дека воспитувачката на групата е позитивна на коронавирус,...