Падна косовската Влада – вечерва беше изгласана недоверба во Албин Курти

НАШ ПРЕДЛОГ

Во Велес пронајдена мртва 79-годишна старица без траги на насилство

 Во Велес вчера претпладне било пронајдено мртво тело на 79-годишната Р. Д. во нејзиниот дом на улица...

Американски научници: Ковид-19 нема да исчезне со затоплување на времето

Американски научници испратија писмо до Белата куќа во кое се тврдат дека...

Украинските пожарникари петти ден по ред се борат со шумскиот пожар кај Чернобил

Украинските пожарникари денеска, петти ден по ред, продолжија да се борат со шумските пожари во ненаселената зона...

Вечерва со 82 гласа „За“, 32 гласа „Против“ и еден воздржан пратениците изгласаа недоверба во владата предводена од Албин Курти.

Имено, на денешната маратонска седница во Собранието на Косово, на дневен ред била ставена точката за гласање на доверба на владата на Албин Курти, кој претходно без консултација го разреши Агим Велиу министерот за внатрешни работи и кадар од ЛДК.

На гласањето му претходеше жестока расправа во Собранието, која започна непосредно пред 12:00 часот и продолжи во текот на целиот ден, до нешто пред полноќ.

Колапсот на Владата доаѓа во време кога Косово, како и сите други земји во светот, се соочува со пандемија на коронавирус, што предизвика блокада и вонредна состојба.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Џонсон го напуштил Одделот за интензивна нега

Британскиот премиер Борис Џонсон веќе не се наоѓа на Одделот за интензивна нега на болницата „Сент Томас“...

Г-20 на онлајн самит ќе ги ги разгледува мерките за стабилизирање на нафтениот пазар

Вонредниот самит на Г-20 ќе се оддржи утре и ќе биде посветен на мерките за стабилизирање на нафтениот пазар, соопшти извршниот директор...

Бесплатни психолошки совети за Ковид-19 – Халили: Кај луѓето е активиран аларм за невидливиот непријател

Во време на пандемијата, постарите лица и оние кои страдаат од срцеви заболувања покажуваат најголем интерес за онлајн советите што ги нудат...

Раб: Немав контакт со премиерот Џонсон

Британскиот премиер Борис Џонсон немал никаков контакт со својот заменик, шефот на британската дипломатија Доминик Раб, откако тој ја извршува неговата премиерска...

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.576.496 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 93.575, а оздравеле 348.188...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com