Одлуката за поскапување на струјата ќе остане – МЕПСО: Граѓаните не ги „болат“ парите за интернет, а за струјата реагираат

НАШ ПРЕДЛОГ

Утре Дебар и Центар Жупа седум часа без вода

Општините Дебар и Центар Жупа, кои со вода за пиење се снабдуваат од водоводот Росоки-Дебар, утре, (30...

Трамп негира дека за потпретседател сакал да ја стави неговата ќерка Иванка

Американскиот претседател Доналд Трамп ги нарече смешни извештаите за тоа дека на изборите во 2016 година разгледувал...

Шилегов: Продолжува остранувањето на дивоградбите од Скопје 2014

Градоначалникот на Град Скопје Петре Шилегов вели дека институцијата со која тој раководи продолжува со активностите за...
-Реклама-

“Граѓаните не ги болат парите за интернет, а кога станува збор за електричната енергија реагираат. Не треба да се споредува цената на струјата со просечната плата во нашата земја“. Ова се некои од одговорите на МЕПСО од каде реагираа во врска со незадоволството на граѓаните за поскапувањето на струјата.

„За жал, во одредени сегменти на нашето општество се уште постојат предрасуди и за најмала промена на цената на електричната енергија; дел од критичарите на цената на електричната енергија, во исто време, за мобилен телефон со интернет забава се подготвени да издвојат и значајни износи, често и далеку повисоки од сметката за електрична енергија. Понатаму, како висока сметка за електрична енергија се третира и сметка кога, оваа најскапа енергија, се користи за загревање на цела куќа или голем стан“, велат од МЕПСО.

- Реклама -

Од ЕВН за ТВ21 велат дека новите тарифи кои се одредени за делот на ЕВН, се намалени во споредба со претходните.

„Пресметките за трошоци на ЕВН приложени до Регулаторната комисија за енергетика се реални, валидни и поднесени согласно законската обврска. Новоутврдените тарифи што се однесуваат на делот на ЕВН, се намалени во однос на претходните. Зголемувањето на цената за крајните корисници главно се должи на трошоците на државните компании, кои исто така се изјаснија дека се реални и валидни. Оттука, не е на компаниите да ја коментираат изјавата на Регулаторна комисија за енергетика“, велат од ЕВН.

- Реклама -

И од ЕСМ како и двете гореспоменати компании велат дека нема да бараат намалување на цената на електричната енергија од РКЕ.

По протестите кои се одржаа во четвртокот против одлуката на РКЕ, претседателот на оваа комисија Марко Бислимовски рече дека ќе ја повлече одлуката за поскапувањето доколку тоа го побараат енергетските компании како МЕПСО, ЕВН и ЕЛЕМ. Меѓутоа од овие компании велат дека такво нешто не е можно бидејќи со заработката што ја имаат не можат да ја реализираат работата и планираните инвестиции. И по протестите од четвртокот, во текот на викендот имаше реакции од граѓаните.

- Реклама -

И ССМ побарал РКЕ уште еднаш да ја анализира и поништи оваа одлука. Во спротивно оценија дека треба да се зголемат платите и пензиите за 7,4%. Меѓутоа од Организациониот одбор на протестите “Доста е“ велат дека ќе ги радикализираат протестите доколку не се поништи поскапувањето на струјата во рок од 10 дена. Инаку според меѓународната институција Еуростат, РСМ е четврторангирана во Европа по цената на електричната енергија во однос на просечната плата.

Извештај на ИЈЗ за период 21-27.09.2020: Намалување на бројот на новозаболени и починати лица, зголемување на бројот на оздравени

Министерството за здравство информира дека согласно извештајот на Институтот за јавно здравје кој се однесува на периодот од 21 до 27 септември...

Ерменија соборила два противнички хеликоптери, Азербејџан погодил цивилен автобус

Борбите во областа Нагорно Карабах продолжуваат. Ерменската страна извести дека погодила неколку тенкови и срушила два хеликоптери, додека Азербејџан погодил цивилен автобус,...

Во светот починаа над еден милион луѓе од последиците на Ковид-19

Бројот на починати во светот од новиот коронавирус денеска надмина еден милион лица, пробивајќи ја новата психолошка граница во пандемијата што ја...

Меркел: Итен прекин на огнот во Нагорно Карабах

Германската канцеларка Ангела Меркел разговараше денеска со ерменскиот премиер Никол Пашињан и со азербејџанскиот претседател Илхам Алиев, барајќи прекин на оружените судири.

Во Мексико пронајдени коски на 200 мамути стари 15.000 години

При градежни работи кај Санта Лусија, град којшто се наоѓа на 50 километри од Мексико Сити, најдени се остатоци од 200 мамути...