НАЈНОВА ВЕСТ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Од март до мај оперирани 1.800 пациенти во три хирушки установи

НАШ ПРЕДЛОГ

Скрининг на 60 полицајци од меѓународниот контингент во Гевгелија

Откако еден полицаец од унгарскиот контингент, кој беше дел од граничната полиција на нашата јужна граница, добил...

Интензивно се гради браната „Конско“, досега 60 отсто од изградбата е завршена

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков,...

СЕММ реагира на тенденцијата на медиумите во последните денови да шпекулираат со број на новозаразени и починати граѓани од коронавирусот

Советот за етика на медиумите во Македонија (СЕММ) реагира на тенденцијата на медиумите во последните денови да...

Вкупно 1.800 пациенти се оперирани од 1 март до 1 мај во три јавни здравствени установи во Скопје и тоа 1.190 во Хирушките клиники, 310 во ГОБ „8 Септември“ и 300 во Клиниката по хирушки болести „Св.Наум Охридски“.

Ова денеска го истакна министерот за здравство Венко Филипче на прес-конференција на која посочи дека во тие три хирушки установи се извршени над 1.000 итни и неодложни операции.

- Реклама -

Тој потсети и на одлуката на Владата за парична награда за сите здравствени и нездравствени работници кои беа и се уште се вклучени во работа со пациентите заболени од коронавирусот.

– Сите тие групи, доктори, медицински сестри, но и нездравствени работници, болничари, транспортери, возачите во Службата за Итна медицинска помош ќе добијат награда од 20 проценти од основната плата за два месеца во сите јавно здравствени институции, болниците, институтите каде се правеа испитувањата, здравствените домови кои го организираа транспортот инт. Никој нема да биде изоставен, Сите се земени предвид. Начинот на исплата ќе биде со платежната картичка за што повеќе информации може да даде Министерството за финансии, додаде Филипче.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Интензивно се гради браната „Конско“, досега 60 отсто од изградбата е завршена

Денеска, министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство, Трајан Димковски, заедно со градоначалникот на Општина Гевгелија, Сашо Поцков, беа на локацијата кадешто во...

СЕММ реагира на тенденцијата на медиумите во последните денови да шпекулираат со број на новозаразени и починати граѓани од коронавирусот

Советот за етика на медиумите во Македонија (СЕММ) реагира на тенденцијата на медиумите во последните денови да шпекулираат со број на новозаразени...

Бугарската амбасада донираше опрема во Клиничка болница-Битола

Клиничка болница-Битола доби нова заштитна опрема изработена по најсовремена технологија, донација од Генералниот Конзулат и Амбасада на Република Бугарија. Висококвалитетната заштитна...

Скопјанец пронајден мртов во стан на булеварот „Партизански одреди“, нема траги на насилство

Седумдесет и шестгодишен скопјанец е пронајден мртов во неговиот стан на булеварот „Партизански одреди“. Не е констатирана насилна смрт, а во извлекувањето...