Новоназначениот либански премиер Мустафа Адиб поднесе оставка без да формира влада

НАШ ПРЕДЛОГ

Грција воведува ПОЛИЦИСКИ ЧАС во региони кои се жаришта на коронавирус!

Грчкиот премиер Мицотакис денеска објави дека полицискиот час ќе биде воведен од 00,30 до 5,00 часот наутро...

Трамп и Бајден се среќаваат на последната дебата

Претседателот Доналд Трамп влегува во последната претседателска дебата вечерва и има потреба од големо раздвижување што ќе...

Милан со убедлива победа против Селтик на стартот во Лигата на Европа

Милан го започна своето учество во Лигата на Европа со престижна победа, откако како гостин го совлада...

Новоназначениот либански премиер Мустафа Адиб, кој ја презеде работата за да и помогне на земјата да се крене по уништувачката експлозија во август во Бејрут, изјави дека се повлекува од функцијата без да формира нова влада, повикувајќи се на политичките пресметки во земјата, јави ДПА.

Државната новинска агенција соопшти дека Адиб оставката ја објави по средбата со либанскиот претседател Мишел Аун во палатата Баабда.

Адиб беше назначен за премиер на 31 август од страна на претседателот Аун, на местото на Хасан Диаб.

Експлозијата на 4 август уби стотици лица, оставајќи многу повеќе луѓе без покрив над главата и ја потресе земјата која и онака беше пред економски колапс, додаде ДПА. 

Заев: Со добра волја и низ дијалог ќе ја оствариме нашата следна стратешка цел – членството во ЕУ

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска одржа прес-конференција по повод онлајн средбите со високиот претставник за надворешна политика...

Белгиската министерка за надворешни на интензивна нега поради Ковид-19

Министерката за надворешни работи и поранешна премиерка на Белгија, Софи Вилмес, е хоспитализирана на интензивна нега откако беше заразена со Ковид-19, јави...

Семејство избркано од Центарот за бездомници – препуштени сами на себе, седумте члена останаа на улица

Стојат пред врата, не знаејќи што ќе се случи со нивната судбина. Ова е семејството Ајетовски од Тетово, чиј дом веќе 8...

Марковски: Ако немате симптоми, не се тестирајте

Професорот Вело Марковски смета дека треба да се тестираат само оние кои имаат симтпоми. Тој ова го изјави...

„Градот Скопје подготвен да ја превземе надлежноста за целокупниот инспекциски надзор“, рече Шилегов

„Град Скопје и сега е подготвен да ја преземе надлежноста за целокупниот инспекциски надзор во доменот на надлежностите на локалната самоуправа на...