НАЈНОВА ВЕСТ

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Никој не одговара за напад на новинар – сите го видоа непрофесионализмот, само секторот за внатрешна контрола не

НАШ ПРЕДЛОГ

Затворена уште една конфекција во Штип поради вработен позитивен на коронавирус

По состанокот со кризниот штаб, градоначалникот на Штип, Благој Бочварски напомена дека од денеска 336 граѓани се...

Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Собранието на Косово со 61 глас „за“ 24 „против“ и еден „воздржан“ ја избра новата влада, која...

Нова Влада се бира во косовското Собрание – поддржувачите на Курти протестираат (видео)

 Собранието на Косово со полчасовно задоцнување на почна вонредната седница, на која треба да се гласа за...

Колегата новинар на Денот на полицијата се обиде да добие изјава од министерот Наќе Чулев. Сепак, дел од обезбедувањето, полициски припадници, не го дозволија тоа. Дури го предупредија новинарот Фуркан Салиу, дека изјави не се предвидени, па ако продолжи да инсистира може да употребат и физичка сила.

Иако сите го видоа непрофесионализмот, дури иаше и извинување од Чулев, сепак за Секторот на внатрешна контрола се е во ред. Односно не утврдил непрофесионално однесување на полициските припадници

- Реклама -

„По целосно извршените проверки цени дека нема докази за непрофесионално и незаконско постапување и однесување од страна на полициските службеници ,овластените службени лица и други припадници од МВР“, велат од МВР.

Но, извештајот го потпишал само помошникот на министерот Наќе Чулев, но не и дополнителениот заменик-министер, Славјанка Петровска. Причината е што Извештајот има многу недостатоци, вели Петровска.

Петровска го обвини Чулев и за притисок врз изготвување на извештајот за овој, но и за други случаи. За овие обвинувања и за тоа зошто е констатирано дека полицајците постапиле професионално, побаравме став од министерот Чулев, но одговор не добивме. Инаку, остри реакции уследија за начинот на кој полицајците постапија кон новинарот Фуркан Салиу, на кого Чулев му се извини. Здружението на новинари на Македонија смета дека полицајците го прекршиле Кодексот на однесување на полициските службеници.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Избрана новата Влада на Косово предводена од Авдулах Хоти

Собранието на Косово со 61 глас „за“ 24 „против“ и еден „воздржан“ ја избра новата влада, која ќе ја води кандидатот на...

Нова Влада се бира во косовското Собрание – поддржувачите на Курти протестираат (видео)

 Собранието на Косово со полчасовно задоцнување на почна вонредната седница, на која треба да се гласа за предлогот на кандидатот на Демократскиот...

101 новозаразени, 4 лица починаа од коронавирус – биланс за последните 24 часа

Во последните 24 часа се направени 974 тестирања, а регистрирани се 101 нов случај со Ковид-19 и тоа во: Скопје-59, Куманово-12, Штип-7,...

Папата Франциск го осуди расизмот во САД, но и насилните протести

Папата Франциск денеска првпат се огласи по повод немирите во САД, порачувајќи дека никој не смее да „затвора очи пред расизмот“.