Незири пред почетокот на кампањата: Кај партиите единствената карта е национализмот

НАШ ПРЕДЛОГ

Хрватски епидемиолог за употреба на руската вакцина во Хрватска: Ни случајно!

Дијана Мајер, епидемиолог во Хрватскиот завод за јавно здравство (ХЗЈЗ) и водител на Одделот за следење и...

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Џелал Незири, политички аналитичар, гостува во „10МИНУТИ“ на ТВ21. Тој рече дека партиите во оваа кампања одат на картата на национализмот, и дека очекува таква кампања.

- Реклама -

„Ако се гледаат самите слогани, може да се примети единствената карта е идеологијата е националзимот, не само кај десноориентираните партии. Се приметува еден национализам кај партиите на власта кои беа обединети околу концептот едно општество за сите.

- Реклама -

Таа карта се гледа дека останува таа карта национализмо најсигурна како добивање на гласови. Очекувам во текот на кампањата ќе излезат со реални понуди за економски развој и менаџирање на кризата. “, рече Незири.

- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи истовар на комунален смет и...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот собраниски спикер, тогаш неговиот чекор...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...