ИЗБОРИ

Непочитувањето на протоколите ќе не врати назад – градоначалниците на општините апелираат за поголема внимателност

НАШ ПРЕДЛОГ

Од починатите од коронавирусот, 82 отсто имале хронична болест

Во периодот 29 јуни до 5 јули регистрирани се 46 смртни случаи од Ковид-19, што е 11...

Изборни дебати на ТВ21 – вечерва со Биљал Касами во 21:15

Лидерот на Движењето Беса, Биљал Касами вечерва од 21:15 часот е гостин во изборната емисија која ја...

Малолетник прободен со нож во Чаир

Шеснаесетгодишно момче било прободено со нож синоќа околу 22:10 часот во парк во скопската населба Чаир.
- Промо -

Градоначалникот на  Чаир, Висар Ганиу апелира за поголема внимателност и трпение, со цел што полесно да се надмине состојбата со коронавирусот, и да се продолжи со носење маски, физичка дистанца и постојана дезинфекција на рацете.

-Свесен сум за потрошеното трпение и желбата за враќање во нормала, но опасноста се уште постои и можноста за заразување со вирусот е голема, затоа да бидеме добар пример во врска со оваа ситуација, а не обратно. Да се придржуваме до неопходните мерки за вирусот се до завршување на состојбата-вели Ганиу.

Непочитувањето на протоколите ќе не вратат во условите на карантин и полициски час, вели  првиот човек на Град Скопје, Петре Шилегов , токму затоа ги  повикува сите да ги почитуваат препораките и протоколите на здравствените работници.

- Реклама -

Градоначалникот на општина Липково, Еркан Арифи, преку Фејсбук побара од жителите на ова општина да се придржат до препораките на здравствените власти бидејќи бројот на новозаразени во општината е загрижувачки.

-Бараме и ве замолуваме со голема искреност да се придржуваме строго до почитување на препораките, и ќе издвоиме неколку. Да не се среќаваме на плоштадите за разговор, пред маркетите, пред секој бизнис објект или друг јавен простор. Да ја почитуваме мерката за физичко растојание од минимум 2 метра еден од друг. Да користиме маски и ракавици-рече Арифи.

Останува на Комисијата за заразни болести и владата , да ја следат состојбата и врз основа на бројот на ново заразените ќе се предложи карантинска мерка за одредени општини во Скопје , каде што бројот постојано расте.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Изборни дебати на ТВ21 – вечерва со Биљал Касами во 21:15

Лидерот на Движењето Беса, Биљал Касами вечерва од 21:15 часот е гостин во изборната емисија која ја подготвува ТВ21.

Малолетник прободен со нож во Чаир

Шеснаесетгодишно момче било прободено со нож синоќа околу 22:10 часот во парк во скопската населба Чаир. МВР соопшти дека...

Спасовски: Владата најитно ќе го разгледа предлогот на Комисијата за ПЦР тестовите за граѓаните од Србија, Косово, БиХ и Црна Гора

Владата најитно ќе го разгледа предлогот на Комисијата за заразни болести за задолжително доставување ПЦР не постар од 72 часа за сите...

Пронајдени 32 мигранти откако товарното возило удрило во неколку автомобили – повредени 8 лица

На 07.07.2020 во 11.50 часот од ул.„Младинска“ во Струмица се случила сообраќајна незгода во која товарно возило „рено мастер“, со кочански регистарски...