Нема да можеме во земјите на ЕУ? Димитров: Малку држави ги исполнуваат условите

НАШ ПРЕДЛОГ

Продолжува блокадата на депонијата – „Русино“ затворена додека не се најде на нова локација

Движењето „Стоп Русино“  уште 10 дополнителни дена останува на влезот на депонијата Русино, и нема да дозволи...

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за...

Можно е граѓаните на Северна Македонија по 1 јули да не можат да патуваат во европските земји. Причина поради тоа е новиот бран на Ковид-19, поради што нашата, а и други земји од Западен Балкан не можат да ги исполнат условите и да бидат дел од белата листа на ЕУ.
Како што пишува во нацрт-верзијата, Советот на ЕУ изготвил бела листа на која ги пореди државите чии граѓани ќе можат да влегуваат во земјите на ЕУ по 1 јули. На белата листа не се најде Северна Македонија, Косово, Србија и Албанија, а Црна Гора и Хрватска сепак успеаја да си обезбедија место на листата. Министерот за надворешни работи, Никола Димитров не го демантираше ова, но рече дека одлуката сѐ уште не е конечна и дека консултациите по ова прашање продолжуваат.

- Реклама -

Димитров вели дека освен Македонија, има и други земји од Западен Балкан кои не ги исполнуваат условите за да бидат дел од целосната бела листа на ЕУ.

- Реклама -

Белата листа се очекува да се финализира следната недела и истата да се ажурира на секои 14 дена. Нашата земја од вчера ги отвори границите, но не со сите соседи. Без услов влез-излез има со Косово, Србија и Албанија, но не и со Бугарија и Грција. На 1 јули Македонија ги отвора и воздушните граници.

- Реклама -
- Реклама -

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Пендаровски може да го прекрши Уставот? – Талат Џафери најавува можна уставно-институционална криза

Доколку Претседателот Стево Пендаровски го додели мандатот за формирање на Влада, без притоа да биде избран новиот собраниски спикер, тогаш неговиот чекор...

Каде се „кршат копјата“ меѓу ДУИ и СДСМ? – Ахмети инсистирал првата година од новата Влада премиер да биде Албанец

Не само позицијата за премиер Албанец, копјата меѓу СДСМ и ДУИ во преговорите се кршат и за бројот на функционерските места кои...

Интервентни единици и војска се распоредуваат во центарот на Минск

Белоруски интервентни единици и воени сили пристигнуваат во центарот на Минск, а припадници на интервентната полиција се упатија по Авенијата Независност кон...

Скопскиот аеродром „мост на корона“ за Европа – 24 патници од летот Скопје-Турку позитивни на ковид-19

24 патници од летот Скопје-Турку, Финска, биле позитивни на коронавирус. Тие во саботата полетале од Скопје кон јужниот град во Финска, и...