НАЈНОВА ВЕСТ

Владата ги прифати препораките: Полициски час во жариштата од четврток од 21 часот,...

Министерот за здравство Венко Филипче, потврди дека Владата ги прифатиле препораките од Комисијата за заразни болести. „Има многу...

Недоволно инкубатори на детската клиника во Скопје, Црвен Крст повикува на донации

НАШ ПРЕДЛОГ

Инспекторите спречени да вршат увид во локал, внатре седел претседател на политичка партија

Раководителот на Инспекциски надзор- одделение Скопје, Мери Проја Продановска, вечерва одржа прес-конференција на која истакна дека инспекторите...

После три дена, регистриран смртен случај во Шпанија од Ковид-19

После три дена затишје, во Шпанија е пријавен смртен случај од коронавирус. Со...

Додека Македонија носеше одлука за враќање на полицискиот час, на само 80 километри се играше фудбал и тоа со публика

Владата вечерва донесе одлука за враќање на полицискиот час и тоа во општините кои во последниот период...


Генералниот секретар на Црвен крст, Саит Саити започна кампања, чија цел е да ѝ помогне на Клиниката за детски болести во Скопје. Саити вели дека досега не биле разочарани од великодушноста на граѓаните.

Директорката на Детската клиника, пак Наташа Најденовска, рече дека на клиниката има 3 предвремено родени бебиња, и дека најмалото од нив тежи само 1 килограм и 500 грама.

- Реклама -

“Нема ништо поголемо, поубаво, и полесно, од грижата кон децата, децата заслужуваат најголема здравствена заштита, и нај обра здравствена грижа. Инвестицијата во здравјето на децата, е инвестиција во здрава иднина и во здраво општество. Ви благодарам за ова кампања, сигурна сум дека со оваа кампања ќе успееме да ги подобриме можностите и да пружиме шанса овие мали бебиња да израснат во големи луѓе во ова земја”, вели Најденовска.

На годишно ниво на скопската Детска клиника на свет доаѓаат од 50 до 60 предвремено родени бебиња. Граѓаните кои сакаат да донираат, тоа можат да го сторат со повик на 070/075 ose 077 – 143 400 или пак на жиро-сметката на Фондот за солидарност – 300000001327966.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

После три дена, регистриран смртен случај во Шпанија од Ковид-19

После три дена затишје, во Шпанија е пријавен смртен случај од коронавирус. Со тоа вкупниот број на жртви...

Додека Македонија носеше одлука за враќање на полицискиот час, на само 80 километри се играше фудбал и тоа со публика

Владата вечерва донесе одлука за враќање на полицискиот час и тоа во општините кои во последниот период беа жаришта на коронавирусот. Тоа...

Вознемиреност во липковските села, за три дена 24 позитивни случаи и три починати од Ковид-19

„Во Куманово, Матејче и Слупчане се селата со најголем број на заразени со Ковид-19. ТВ21 дојде овде за да види што велат...

Пратеникот Мухамед Зекири и неговото семејство хоспитализирани во болница, но во добра здравствена состојба

Пратеникот и потпретседател на СДСМ Мухамед Зекири, неговата сопруга и малата ќерка се хоспитализирани во болница. Ова го изјави министерот Венко Филипче...