Наумов од Развојна банка: Бескаматни кредити за компании за најпогодените сектори

НАШ ПРЕДЛОГ

МВР: Лицата на кои им завршува државниот карантин викендов ќе може да заминат со претходна најава на лицата и возилата што ќе дојдат по...

Министерството за внатрешни работи (МВР) соопшти дека лицата кои се во државен караантин и кои за време...

Путин: Русија мора да ја задржи водечката позиција во извоз на оружје

 Моменталната ситуација  со коронавирусот бара флексибилни промени во областа на воено-техничката соработка за нашата земја да може...

Започнуваат олеснувањата на мерките во дел од државите во светот

Данска: Премиерката на Данска, Мете Фредериксен изјави дека станува збор за претпазлива...

Кире Наумов, директорот на Равојната банка денеска на прес-конференција истакна дека банката ќе овозможи бескаматни кредити за оние компании кои ќе бидат најпогодени од коронавирусот.

„Ќе ги кредитираме најпогодени сектори угостителство, туризам и товарниот транспорт. Почетно да им помогнеме на најпогодените сектори да ги надминат проблемите со ликвидноста во почетниот период. Без каматна стапка, со рок на отплата од 24 месеци, и грејс период од 6 месеци. Износите на кредитот за кој може да аплицираат претпирјатијата ќе зависи од бројот на вработени, и тоа:

До 10 вработени до 5.000 евра, од 10 до 50 вработени од 5.000 до 15.000 евра, и над 51 вработени, до 30.000 евра.

Целиот процес за аплицирање ќе се прави електронски. Неопходната документација ќе се доставува на е-мајл адреса. Потребните документи се: тековна состојба, завршна сметка за 2019 година, потврда за платени даноци и придонеси од УЈП, потврда дека за претпријатието не се води стечај, ЗПО образец од ЦР.

Освен ова ќе биде потребна кредитна апликација која ќе може да се симне од веб страницата на Развојна банка. Развојната банка ќе го следи настаните, и ќе настојува да биде поддршка за микро, малите и средни прептријатија.“, рече Наумов.

- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -
- Реклама -

LIVE NEWS

Г-20 на онлајн самит ќе ги ги разгледува мерките за стабилизирање на нафтениот пазар

Вонредниот самит на Г-20 ќе се оддржи утре и ќе биде посветен на мерките за стабилизирање на...

Бесплатни психолошки совети за Ковид-19 – Халили: Кај луѓето е активиран аларм за невидливиот непријател

Во време на пандемијата, постарите лица и оние кои страдаат од срцеви заболувања покажуваат најголем интерес за онлајн советите што ги нудат...

Раб: Немав контакт со премиерот Џонсон

Британскиот премиер Борис Џонсон немал никаков контакт со својот заменик, шефот на британската дипломатија Доминик Раб, откако тој ја извршува неговата премиерска...

Состојба со Ковид-19 во светот до 20 часот

Според најновите податоци, во светот досега се регистрирани 1.576.496 лица заразени со новиот коронавирус. Од нив починати се 93.575, а оздравеле 348.188...

Тачи го отфрли предлогот на Курти за составот на косовскиот тим за преговори со Србија

Претседателот на Косово Хашим Тачи, по повод намерата на  вршителот на должноста претседател на Владата Албин Курти да формира тим за преговори...
WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com