Национална ЛГБТИ конференција во Скопје

Во Скопје денеска ќе се одржи нациоанална ЛГБТИ конференција насловена „Разговори под винможитото – потреби, предизвици и приоритети во организација на Здруженеито за критички пристап кон родот и сексуалноста „Субверзивен фронт“ со поддршка на Сараевскиот отворен центар на БиХ и Виктори институтот од САД.

Целта е на едно место да се соберат дел од клучните чинители за застапување на ЛГБТИ правата, како што се претставници од надлежните министерства, пратеници, политичките партии, независните тела за човекови права и еднаквост, медиумите и граѓанскиот сектор кои ги застапуваат правата на ЛГБТИ заедницата.

На конференцијата ќе бидат претставени наодите од две истражувања кои Субверзивен фронт ги спроведе годинава.

Содржините, графичките и техничките решенија се заштитени со издавачки и авторски права (copyright). Крадењето на авторски текстови е казниво со закон. Дозволено е делумно превземање на авторски содржини (текст и фотографии) со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.

ТВ21 АНКЕТА

Колку сте задоволни од услугите на лизинг компаниите?

View Results

Loading ... Loading ...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here