Направени 258 тестирања за Ковид-19 – шест екипи со епидемолози на располагање за помош

НАШ ПРЕДЛОГ

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141...

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020...

Силно невреме во Мостар

Во попладневните часови Мостар е погоден од силно невреме, а голема количина дожд и силен ветер им...

Во Институтот за јавно здравје до сега се направени 258 тестирања за Ковид-19, извести директорот на институтот, Шабан Мемети. Според него, има доволно реагенси и нема потреба од паника. Во врска со скринингот најавен од министерот Филипче за Дебар, Струга и околината, Мемети рече дека во моментов се тестираат само лица кои имаат симптоми на вирусот.

- Реклама -

Во Центарот за јавно здравје Скопје, дневно има илјадници повици од граѓани кои се сомневаат дека имаат симптоми. Директорот Арбен Зибери вели дека се формирани 6 екипи со епидемиолози кои се на располагање за да помогнат.

- Реклама -

„Што се однесува до епидемиолозите имаме и 6 други екипи во Центарот за јавно здравје и сите се на располагање. Нашите капацитети можат и да се зголемат бидејќи имаме лекари кои не се епидемиолози но се лекари. Зависно како ќе се одвива ситуацијата ние ќе ги зголемиме нашите екипи“, вели Арбен Зибери.

- Реклама -

Зибери додаде дека заедно со министерот Филипче и во соработка со телефонските оператори разговарале да отворат кол центар за да им бидат од помош на граѓаните во периодов на вирусот.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост...

Силно невреме во Мостар

Во попладневните часови Мостар е погоден од силно невреме, а голема количина дожд и силен ветер им создадоа проблеми на жителите на...

Гужва на грчката граница – над 1.000 автомобили во колона долга 20 километри (ВИДЕО)

Над 1.000 граѓани од Албанија кои работат во Грција денеска беа заглавени во гужва на границата пробувајќи да влезат пред најавените мерки...

Продолжуваат консултациите за коалициски договор помеѓу СДСМ и Коалицијата “Можеме” и ДУИ

СДСМ преку соопштение денеска информира дека продолжуваат интензивните консултации и работата на ниво на генерални секретари викендот за коалициски договор помеѓу СДСМ...