Напад со нож во Кина – повредени околу 40 деца и возрасни

НАШ ПРЕДЛОГ

Локални поројни врнежи, ветер, грмежи и град викендов

Локални поројни врнежи од дожд, на места доста интензивни, во вид на невреме и проследени со ветер,...

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за...

Најмалку 40 лица се повредени утринава во напад со нож во основно училиште во јужниот дел на Кина, објавија локалните медиуми.

- Реклама -

Нападот се случил во училиште во градот Вужоу во автономниот регион Гуангкси, објави весникот „Глобал тајмс“ на Твитер.

- Реклама -

Осомничениот е 50-годишен маж, кој работел како чувар во училиштето, пренесуваат кинеските државни медиуми. Тој е приведен од полицијата и засега не е позната причината за нападот.

- Реклама -

Според наводите на локалната влада, 37 деца и неколкумина возрасни лица се здобиле со повреди од различен степен. Меѓу повредените е и директорот на училиштето и еден припадник на обезбедувањето. Кинеската телевизија ЦЦТВ објави дека тројца од повредените се наоѓаат во тешка состојба.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

До 31 август продолжено привременото ограничување на поврзувањата на Грција со Македонија

Министерската одлука за привремено ограничување на поврзувањата на Грција со Северна Македонија, Турција и Албанија, од 31 јули 2020 година, што е...

На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе - Куманово, полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“,...

Приведено лице од скопско Мојанци – споделувал видео и фотографии на „Тик Ток“ како предизвикува пожар

СВР Скопје - Единицата за насилен криминал, до Основното јавно обвинителство Скопје ќе поднесе писмено известување за 17-малолетник од с.Мојанци, скопско, поради...

Филипче: Во тек е реновирање на Клиниката за максилофацијална хирургија

Клиниката за хирургија, вилици и врат - максилофацијална хирургија информира дека во тек е подобрување на условите во установата. Преку донација од...