Најмалку 16 жртви во масовно убиство во Канада

НАШ ПРЕДЛОГ

Има начелен договор помеѓу Заев-Ахмети – проблем сѐ уште претставува премиер Албанец

Пред повеќе од една недела лидерите на СДСМ, Зоран Заев и  ДУИ, Али Ахмети ги почна преговорите...

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да...

Најмалку 16 лица се убиени во напад што траеше 12 часа во канадската провинција Нова Шкотска.

- Реклама -

Габриел Вортман (51) пукал кон луѓе во неколку места во таа провинција. Властите се уште не утврдиле точен број на жртви и нивниот број може да се зголеми.

- Реклама -

Ова е најтешкиот масакр во историјата на Канада . Во 1989 година во Монтреал беа убени 14 луѓе.

- Реклама -

Напаѓачот носел делови од полициска униформа и, наводно, користел еден автомобил кој наликува на патролен. Тој не бил службеник за спроведување на законот, туку стоматолог.

Вортман загинал по потера низ целата провинција. Засега не се познати мотивите за нападот и нема прецизни информации околу смртта на напаѓачот.

ПОСЛЕДНИ ВЕСТИ

До трето одделение во клупи, другите онлајн – ЕУ Клик: Коронавирусот и образованието

Првачињата, учениците од второ и трето оделение ќе седанат во училишните клупи, а пак другите ќе следат онлајн настава од дома. Ова...

Кредитите ќе мора да се вратат – фирмите ќе бидат обесштетени, ако има пари од стечајот

Граѓните дефинитивно ќе треба да ги вратат кредитите земени преку Еуростандард банка, иако допрва ќе треба да се утврди на кој начин...

Регистрирани 141 нови случаи на ковид 19 – вкупната бројка на дијагностицирани е 12653, оздравени 93 пациенти – починати 4 лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2006 тестирања, а регистрирани се 141 нови случаи на ковид-19 во:...

Украдени над 200 тони пченица во Битола

На 13.08.2020 во 14.00 часот во СВР Битола, Д.К.(48) од Битола пријавил дека во периодот од 25.07.2020 до 13.08.2020, од парцели сопственост...