На патот Свети Николе – Куманово во товарно возило пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца

НАШ ПРЕДЛОГ

Кога на кафе во Приштина без ПЦР тест?! Поделеност меѓу владините министри за отворање на границите

„Граѓаните постојано бараат да се отворат границите, а политичарите дебатираат, некои сметаат дека се уште е рано,...

Мухамед Зеќири со обвинувања до Арбр Адеми – екс министерот возврати „Дежурен провокатор кон ДУИ“

„Министерството за образование од минатиот мандат покажало негрижа за почетокот на новата учебна година, а министерот Адеми...

МОН: Успешно заврши првиот училишен ден, важно е секое дете да следи настава

Министерството за образование и наука соопшти дека првиот училишен ден помина успешно за најголем дел од учениците...
-Реклама-

На 14.08.2020 околу 12.00 часот на регионалниот пат Свети Николе – Куманово, полициски службеници дале знак за запирање на товарно возило „мерцедес“, со велешки регистарски ознаки, но возилото не застанало.

По кусо време возилото сопрело и возачот почнал да бега, но веднаш бил фатен од полициските службеници. 

- Реклама -

Станува збор за М.Ј.(28) од Штип, кој бил лишен од слобода и приведен во полициска станица, затоа што при преглед во возилото биле пронајдени 43 мигранти, меѓу кои имало и деца, и тоа од Сирија, Пакистан и Авганистан.

За настанот бил известен Јавен обвинител, по чија наредба мигрантите се сместени во Транзитниот центар „Винојуг“ Гевгелија, а против М.Ј ќе биде поднесена соодветна пријава.

ВЕСТИ ВО 19:30

#21LiveNews

#21LiveNews 19:30 Вести на македонски јазик | 01.10.2020

Posted by TV21 on Thursday, October 1, 2020

Проекциите полоши од 2009-та и 2012-та – економијата сериозно погодена, но банкарскиот систем стабилен

Дека македонската економија е сериозно погодена од  пандемијата  најдобар показател  се состојбата со БДП и јавниот долг, чии проекции според министерот за...

Заев следната недела на средба со Столтенберг во седиштето на НАТО

Премиерот Зоран Заев на 8 октомври во седиштето на НАТО во Брисел ќе се сретне со генералниот секретар на Северноатлантската алијанса Јенс...

Супер промоција на новото слатко задоволство „Леона“

Во вчерашната емисија „Урбан таг“ гостин беше директорот за продажбa Икица Павлоски по повод промоција на новото слатко задоволство - „Леона“ крем.

Филипче: Излекуваните од Ковид-19 да даруваат конвалесцентна плазма

Министерот за здравство Венко Филипче преку својот ФБ профил ги повика сите излекувани пациенти од Ковид-19 кои ги исполнуваат условите за дарување...

Дневен хороскоп за четврток (1. октомври 2020)

ОВЕН Работа: Имате јасно зацртани цели. Свесни сте за тешкотии и полека, една по една ги решавате.